COVID-19 në vend, 22 rase të reja, asnjë humbje jete gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë ka nxjerrë bilancin nga COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit.

Ajo ka njoftuar se 22 qytetarë janë infektuar me koronavirus. Fatmirësisht nuk ka pasur asnjë humbje jete.

Janë shëruar 27 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 327,897 që nga fillimi i epidemisë.

Njoftimi i MSH:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 501 testime, 22 qytetarë të infektuar, nuk ka humbje jete dhe 27 të shëruar në 24 orët e fundit.

27 Tetor 2022 – Ministria e Shëndetësisë i bën sërisht thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, veçanërisht në këtë periudhë të vjeshtës, për të kufizuar rrezikun e përhapjes së infeksionit.

Vaksinimi anticovid kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 501 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 22 qytetarë, në këto bashki:

11 në Tiranë, 4 në Durrës, 3 në Poliçan, 2 në Gjirokastër, nga 1 qytetarë në Lushnje, Selenicë.

Janë 233 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 4 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 27 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 327,897 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 27 Tetor 2022)

Raste të reja ditore 22
Të shëruar në 24 orë 27
Të shtruar në spitale 4
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 501

Testime totale 1,995,648
Raste pozitive 331,723
Raste të shëruara 327,897
Raste Aktive 233
Humbje jete 3,593

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 153
Vlorë 19
Gjirokastër 13
Berat 11
Durrës 11

Fier 10
Shkodër 7
Elbasan 4
Lezhë 4
Kukës. 1/albeu.com


Shtuar 27.10.2022 17:20