VIDEO/ Rritet bilanci i viktimave nga zjarri në Stamboll, shkon në 29 numri i të vdekurve

Një zjarr që u përhap në katin e parë të një ndërtese 16-katëshe në lagjen Besiktas në qendër të Stambollit ka shkaktuar deri më tani në 29 viktima dhe 3 të plagosur rëndë.

Megjithate, autorietet kanë frikë se numri mund të rritet nga momenti në moment.

Sipas asaj që u njoftua nga CNN turk, zona ishte e izoluar dhe zjarrfikësit arritën të shpëtojnë disa persona të bllokuar në ndërtesë kur flakët filluan të përhapeshin. Operacionet e shpëtimit po vazhdojnë, ndërsa dinamika mbetet për t’u sqaruar.

Në godinë ka pasur punime rinovimi në një klub nate.

Të ndaluar

Deri tani janë pesë persona të arrestuar dhe po merren në pyetje. Kështu ka bërë të ditur ministri i Drejtësisë, Yilmaz Tunc, duke sqaruar se mes të arrestuarve janë drejtuesi i klubit të natës dhe një përgjegjës për punimet e rinovimit.

Lokali i natës, i cili u mbyll për rindërtim, ndodhej në katin e parë të një pallati banimi 12-katësh në lagjen Besiktas, në anën evropiane të qytetit që përshkohet nga Bosfori. Zjarri është shuar. Guvernatori i Stambollit, Davut Gul, u tha gazetarëve në vendngjarje se po hetohen shkaqet e zjarrit dhe besohet se viktimat ishin punëtorët që po kryenin punimet, shkruan La Repubblica.

 


Shtuar 2.04.2024 16:50