Erdogan gati të marrë në mbrojtje aeroportin e Kabulit: Talebanët do na binden

Turqia është shprehur e gatshme dhe po vijon përgatitjet për të marrë në mbrojtje aeroportin e Kabulit në Afganistan i cili aktualisht është i rrezikuar nga Talebanët.

Lajmin e ka bërë të ditur BBC, e cila tha se presidenti Recep Tayip Erdogan ka shprehur gatishmëri për të marrë nën kontroll aeroportin e Kabulit.

Kjo sipas BBC, bëhet me qëllim që Turqia të bëhet “çelësi” për shtetet që duan të vendosin trupa diplomatike në Afganistan.

Momentalisht zyrtar të Turqisë janë në bisedime me zyrtarët e mbrojtjes amerikane për këtë çështje. Në një intervistë për një media turke, Erdogan tha se Turqia i qëndron vendimit të saj.

Kreu i shtetit turk shprehu gatishmërinë për të negociuar me talebanët për këtë çështje.

“Ne jemi të hapur për çdo bashkëpunim. Liderët e talebanëve janë të ndjeshëm ndaj marrëdhënieve diplomatike me Turqinë”, tha Erdogan./albeu.com/


Shtuar 19.08.2021 12:20