Blinken flet me ministrin Lavrov për propozimin e shkëmbimit të të burgosurve

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken foli me ministrin e Jashtëm rus Sergey Lavrov të premten, tha kryediplomati amerikan në një konferencë për shtyp.

Ai tha se ishte “një bisedë e sinqertë dhe e drejtpërdrejtë”.

Kjo është hera e parë që të dy flasin që nga fillimi i luftës në Ukrainë në fund të shkurtit.

“Unë i bëra presion Kremlinit të pranojë propozimin thelbësor që ne bëmë për lirimin e Paul Whelan dhe Brittney Griner,” tha Blinken.

Ky propozim përfshin një ofertë për të shkëmbyer tregtarin e dënuar rus të armëve Viktor Bout, raporton CNN

Blinken tha se ai diskutoi gjithashtu pritjen që marrëveshja për të lejuar drithin ukrainas të kalojë në mënyrë të sigurtë përmes Detit të Zi të lejohet të hyjë në fuqi.

“Ne po kërkojmë ta shohim atë të ecë përpara sa më shpejt të jetë e mundur,” tha Blinken.

Ai gjithashtu theksoi se “bota nuk do të njohë aneksimet” dhe “do të imponojë kosto shtesë të konsiderueshme për Rusinë nëse ajo ecën përpara me planet e saj”./albeu.com