Afrika e Jugut “dënohet” për zbulimin e variantit të ri të Omicron

Afrika e Jugut është ankuar se po ndëshkohet, në vend që të duartrokitet, për zbulimin e Omicron, një variant i ri shqetësues i Covid-19.

Ministria e Jashtme e bëri deklaratën ndërsa vendet në mbarë botën kufizojnë udhëtimin nga vendet e Afrikës Jugore pasi dolën detaje të përhapjes.

Provat e hershme tregojnë se Omicron ka një rrezik më të lartë të ri-infeksionit.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha të premten se varianti i ri po konsiderohej si “shqetësues”.

Qindra pasagjerë që mbërrijnë në Holandë nga Afrika e Jugut po testohen për variantin e ri.

Rreth 61 persona në dy fluturime rezultuan pozitivë për Covid-19 dhe janë karantinuar në një hotel afër aeroportit Schiphol të Amsterdamit ndërsa do t’u nënshtrohen testeve të mëtejshme, thanë zyrtarët holandezë.

Varianti i ri Omicron u raportua për herë të parë në OBSH nga Afrika e Jugut më 24 nëntor.

Ai është identifikuar gjithashtu në Botsvanë, Belgjikë, Hong Kong dhe Izrael.

Më shumë raste të dyshuara u raportuan sot në Gjermani dhe Republikën Çeke./albeu.com

 


Shtuar 27.11.2021 14:17