8 këshilla për t’u zgjuar çdo mëngjes me bark të sheshtë

Vera po vjen dhe dëshira për një pamje më të mirë dhe bark të sheshtë në plazh është e madhe! 8 sekretet e mëposhtme janë zakonet e shëndetshme që mund të ndiqni nëse dëshironi të largoni fryrjen apo dhjamin lokal.

1- Kosi është një shtesë e shkëlqyer për një dietë të shëndetshme për humbje peshe. Ai është i pasur me proteina, shkakton ndjenjën e ngopjes për një kohë të gjatë dhe mund të konsumohet si mëngjes dhe darkë.

2-Ushtroni për 8 minuta çdo ditë, pak para se të shkoni në shtrat. Ky zakon do t’ju ndihmojë të keni një bark më të sheshtë sapo të zgjoheni.

3- Bëni dush me ujë të ftohtë para se të shkoni në shtrat, sepse është shumë efektiv për një bark të sheshtë. Ai ul temperaturën e trupit dhe stimulon indin dhjamor, i cili ka energji për të rritur temperaturën e trupit duke ndihmuar kështu në djegien e kalorive shtesë. Mund ta ndryshoni edhe në ujë të vakët.

4- Hani një mëngjes të shëndetshëm dhe të shijshëm, i cili është i mbushur me tërshërë, çokollatë të zezë, fruta të kuqe, arra, pak kanellë etj. Ato kanë acid butirik, i cili redukton inflamacionin dhe përmirëson ndjeshmërinë ndaj insulinës.

5- Shmangni ushqimet kineze dhe meksikane. Kanë përmbajtje të lartë natriumi, gjë që shkakton fryrje të pakëndshme.

6-Ndaloni përtypjen e çamçakëzit pa sheqer. Kanë sorbitol i cili kërkon shumë kohë për t’u asimiluar nga trupi. Ata bëjnë që bakteret të fermentohen dhe të dërgojnë një sinjal në tru për të aktivizuar hormonet e urisë.

7-Thuaj JO çokollatave energjizuese. Ato janë të larta në serum laktozë dhe laktozë, e cila shkakton fryrje. Ky ushqim i përpunuar mund t’ju bëjë të shtoni peshë shumë shpejt.

8-Kufizoni konsumin e rrushit të thatë. Edhe pse janë një burim i mirë i lëndëve ushqyese dhe fibrave, ato mund të shkaktojnë fryrje dhe gazra. Frutat e freskëta janë gjithmonë një zgjedhje më e mirë.