8 “ilacet” shtëpiake për të kuruar infeksionet e veshit

Për fat të mirë, nuk duhet të merrni shpesh antibiotikë për infeksionet e veshit. Disa ilaçe shtëpiake do t’ju ndihmojnë me infeksionet dhe dhimbjet e veshit. Këtu ju paraqesim më të suksesshmit:

Hudhra

Hudhra mund të jetë shumë e dobishme në trajtimin e infeksioneve të veshit dhe veshit. Merrni 2-3 thelpinj hudhre të freskëta dhe ziejini për 5 minuta. Thërrmoni dhe vendosni pak kripë. Vendoseni përzierjen në një leckë të pastër dhe vendoseni në veshin e infektuar. Konsumoni 2-3 thelpinj hudhër çdo ditë për të përshpejtuar procesin e shërimit.

Ju gjithashtu mund të gatuani dy thelpinj hudhër në mustardë ose vaj susami derisa të marrin ngjyrë kafe për të marrë vaj hudhre. Lëreni të ftohet në mënyrë që të mos jetë shumë i nxehtë dhe shtoni katër pika në veshin e lënduar.

Uthull molle

Nëse keni një infeksion të veshit të shkaktuar nga një kërpudhat, atëherë uthulla e mollës është alternativa më e mirë për ju.

Përgatitni një kombinim të uthullës së mollës me të njëjtën sasi uji ose alkooli. Thithni topin e pambukut në tretësirë ​​dhe vendoseni në vesh për pesë minuta.

Pasi të jetë hequr pambuku, shtrihuni në veshin e lënduar në mënyrë që tretësira të dalë nga veshi. Ju gjithashtu mund të përdorni një tharëse flokësh për të tharë veshin tuaj.

Vaj ulliri

Vaji i ullirit është një mënyrë shumë efektive për pastrimin e tubave të bllokuar Eustachian nga dylli.

Hidhni pak vaj ulliri të ngrohtë në veshin tuaj të infektuar. Kur dylli të jetë i butë, nxirreni atë nga veshi i lënduar. Vaji i mustardës mund të përdoret si një alternativë ndaj vajit të ullirit.

Borziloku

Borziloku parandalon me sukses shqetësimet dhe ul infeksionin.

Kombinoni disa pika vaj borziloku me pak vaj kokosi ose vaj bartës. Fshijeni pjesën e brendshme të veshit përgjatë skajit të jashtëm dhe pas veshit me një copë pambuku të njomur më parë në përzierje. Përsëriteni procedurën dy herë në ditë.

Mund të bëni edhe 5 gjethe borziloku me lëng borziloku. Aplikojeni rreth qafës, por bëni kujdes që të mos vendosni lëng brenda qafës.

Qepë

E pjekim qepën për gjysmë ore, e presim në dy pjesë dhe gjysmën e saj e vendosim në një leckë të trashë pambuku. Mbajeni leckën në vesh për 5 minuta. Më pas bëni një pushim 10-minutësh dhe përsëritni të gjithë procesin.

Ju gjithashtu mund të copëtoni qepën dhe ta vendosni në mikrovalë për 1-2 minuta. Prisni të ftohet dhe përgatisni lëngun e qepës. Aplikoni 2-3 pika lëng në veshin e lënduar, prisni pak dhe më pas vendoseni kokën në pozicionin e duhur në mënyrë që lëngu të dalë nga veshi.

Lëng nga gjethet e mangos

Ekstrakti që merrni nga gjethet e mangos është shumë i fuqishëm dhe është një kurë e lehtë për infeksionet e veshit.

Përgatitni gjethet e mangos me lëng duke shtypur ose bluar dy ose tre gjethe. Më pas ngrohni pak lëngun. Duke përdorur një pikatore për të vendosur 3-4 pika në veshin e lënduar. Dhimbja do të zhduket brenda pak minutash. Përsëriteni këtë procedurë 2-3 herë në ditë nëse dëshironi të kapërceni plotësisht një infeksion të veshit.