999 rezultate për

jugosllave

Përloti botën me fotografinë, ndahet nga jeta ushtari që serbët i masakruan familjen Serbët nuk kanë bërë masakra vetëm në Kosovë, por edhe në Bosnjë-Hercegovinë. Një rast i tillë, ku një ushtar boshnj
Llalla: LSDM e Zaevit është e njëjta ajo parti me ideologji dhe veprime si partia komuniste Jugosllave Mjaftoi një postim i një këshilltari deri sot i panjohur dhe aq, në rrjetin social facebook, pra Mane Manojlovski, për t
Si ua mori Enveri tokat pronarëve dhe ''dora'' e jugosllavëve në këtë reformë Publikohen për herë të parë dokumente të panjohura me shifra dhe fakte, të cilat hedhin dritë mbi Reformën Agrare që rea
Wikipedia me shumë se një dekadë prapa, shikojeni çfarë vendlindjen ka Muriqi (FOTO LAJM) Wikipedia është njëra prej "selfgrafive" më të lexuara në anë e mbanë botës, ndërsa jo rrallë herë, qëllimshëm apo jo de
Dëshmitarët shqiptarë rrëfejnë masakrat e kriminelëve serbë Sokol Morina kaloi një natë të gjatë dhe pa gjumë më 24 mars 1999, ditën kur NATO-ja filloi fushatën e saj të sulmeve aj
Kapen armë jugosllave në këtë qytet të Kosovës Policia e Kosovës gjatë një bastisje në Shtupel të Klinës ka gjetur dhe konfiskuar disa pushkë automatike, revole dhe fi
Gruaja e diktatorit mbron burrin e saj: Nuk e shiti Kosovën te jugosllavët Gruaja e diktatorit tё tmerrshёm qё robёroi shqiptarёt pёr dhjetra vite nexhmije hox
Momente kur serbët u gjunjëzuan ndaj gjermanëve (VIDEO) Këto janë pamje reale filmike të pushtimit të Mbreterisë Jugosllave nga ushtria gjermane në vitin 1941. Gjunjëzimi i
Greqia i vendos kusht të sajin Maqedonisë për hapjen e negociatave Parakushtë për zgjidhjen e çështjes së emrit është që ish Republika Jugosllave e Maqedonisë të pranojë detyrimin për të
Çdo ngjasë me Jugosllavinë? Pyetja e Enverit që alarmoi ushtrinë ǒdo ngjasë në Jugosllavi pas Titos?!” Një pyetje e tillë që hodh publikisht nga ish-diktatori Enver Hoxha e fushën e ng
Baza sekrete e Gjadrit, prita e parë kundër avionëve jugosllavë Duke iu referuar dokumenteve ekzistuese, nga mesi i viteve ’60-të, për të përballuar më mirë shkeljet ajrore që vinin në
Familja me tre të vrarë në ish-Armatën Jugosllave Familja Hajrizi, nga Kotorri i Skenderajt, mbase është familja me më së shumti dëshmorë në rajonin e Drenicës pas familj
ANALIZË/ Kosova, Katalonja, fantazma jugosllave dhe e drejta ndërkombëtare Nga Dr.Erjon Muharremaj Zhvillimet e fundit pas referendumit të Katalonjës kanë rindezur pretendimet serbe mbi
Njihni UDBA-n dhe operacionet e saj të errëta UDB-ja është ndoshta agjencia më pak e njohur e spiunazhit e Luftës sëe Ftohtë. Ajo mbetet influente, pavarësisht shpërb
Ish-gjenerali kroat: Jugosllavët shkaktuan zjarret masive, ata na urrejnë Ndonëse kompetentët kanë deklaruar se shkaqet e zjarreve duhet të analizohen, shumë qytetarë të Kroacisë janë të bindur
Gjermania njeh zgjedhjen e Xhaferit, kërkon krijimin e qeverisë Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Sigmar Gabriel e ka cilësuar si të papranueshme dhunën ndaj Kuvendit të Maqedonisë dhe
Rama, "llogari" Berlinit për Kosovën: Pse me pasaporta jugosllave lëvizej lirshëm dhe tani jo? Kryeministri Edi Rama shfrytëzoi pjesëmarrjen në një forum në Berlin për të folur për marrëdhënien Kosovë-Serbi si edhe
Ish-gjenerali i Armatës Jugosllave: Policia të marrë masat kundër planeve të Serbisë Ish-gjenerali i Armatës Jugosllave, Ramadan Qehaja, vlerëson se planet e mirëpërgatitura të Serbisë janë në funksion të
ANALIZË/ Jugosllavët frymëzuan pushkatimin e ballistëve në Lushnje. Dekorimi nga Nishani, i drejtë Dekorimi i disa figurave nacionaliste të Luftës së Dytë Botërore nga Presidenti Bujar Nishani ka rikthyer debatin e hers
Gjykata gjermane dënon me burg të përjetshëm dy ish-spiunë jugosllavë Gjykata gjrmane ka dhënë masën e dënimit me burgim të përjetshëm për dy ish-shefat e inteligjencës jugosllave. Ata a