Sulmet ajrore ruse goditën qytetet në të gjithë Ukrainën

Rusia ka lëshuar raketa në objektiva anembanë Ukrainës, nga Kharkiv në veri në Odesa në jug dhe Zhytomyr në perëndim.

Ndërtesat dhe infrastruktura u goditën në Kharkiv dhe Odesa, me ndërprerje të energjisë në disa zona. Raportohet gjithashtu për sulme në kryeqytetin Kiev.

Sulmet vijnë ndërsa luftimet e ashpra tokësore vazhdojnë për qytetin Bakhmut në Ukrainën lindore.

Një shef i inteligjencës amerikane ka sugjeruar se lufta mund të vazhdojë me vite.

Presidenti rus Vladimir Putin filloi pushtimin e tij pak më shumë se një vit më parë. Që atëherë, dhjetëra mijëra luftëtarë dhe civilë janë vrarë ose plagosur dhe miliona ukrainas janë bërë refugjatë.

Shërbimet e urgjencës në Kiev ndodhen në skenat e shpërthimeve në lagjet perëndimore dhe jugore të kryeqytetit, ku kryetari i bashkisë, Vitaly Klitschko, tha se shpërthimet kishin ndodhur.

Klitschko tha se makinat po digjeshin në oborrin e një ndërtese banimi dhe ai u bëri thirrje njerëzve të qëndronin në strehimore.

Një sulm masiv me raketa goditi një objekt energjetik në qytetin port të Odesa, duke shkaktuar ndërprerje të energjisë, tha guvernatori i tij Maksym Marchenko. Zonat e banuara u goditën gjithashtu, por nuk u raportuan viktima, shtoi ai.

“Rreth 15” sulme goditën qytetin dhe rajonin e Kharkiv, me “objektet kritike të infrastrukturës” dhe një ndërtesë banimi në shënjestër, tha shefi i administratës rajonale Oleg Synegubov.

Rajone të tjera të goditura përfshijnë Vynnytsia dhe Rivne në perëndim, dhe Dnipro dhe Poltava në qendër.

Drejtori i Inteligjencës Kombëtare të SHBA-së, Avril Haines, sugjeroi të mërkurën se presidenti Putin mund të planifikonte të zvarritte luftën për vite me rradhë, por se Rusia nuk ishte mjaft e fortë për të nisur ofensiva të reja të mëdha këtë vit.

Ai tha se lufta në Ukrainë ishte shndërruar në një “luftë rrënuese në të cilën asnjëra palë nuk ka një avantazh përfundimtar ushtarak”.

“Ne nuk parashikojmë që ushtria ruse të rimëkëmbet mjaftueshëm këtë vit për të bërë fitime të mëdha territoriale, por Putini ka shumë të ngjarë që llogarit kohën që funksionon në favor të tij dhe se zgjatja e luftës duke përfshirë edhe pauzat e mundshme në luftime mund të jetë rruga më e mirë e tij e mbetur për në fund.

Ushtria e Ukrainës thotë se ka zmbrapsur sulmet intensive ruse në qytetin lindor të Bakhmut, pavarësisht se forcat ruse pretendojnë se kanë marrë nën kontroll gjysmën e tij lindore.

Moska ka muaj që po përpiqet të marrë Bakhmutin, pasi të dyja palët pësojnë humbje të mëdha në një luftë rrënuese./Albeu.com/


Shtuar 9.03.2023 07:30