Akuza të reja nga Amerika, Rusia dhe Katari i mohojnë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë akuzuar ditën e djeshme se Rusia dhe Katari kanë paguar ryshfet për të marrë të drejtat e pritjes së Kupës së Botës.

Të hënën, Departamenti i Drejtësisë i SHBA. zbuloi një aktakuzë që pretendon se Rusia dhe Katari mashtruan anëtarët e komitetit ekzekutiv të FIFA për të siguruar të drejtat e pritjes për Kupat e Botës 2018 dhe 2022, përkatësisht.

Aktakuzat vijuan nga raundi i akuzave të Departamentit të Drejtësisë në 2015 që çuan përfundimisht në dorëheqjen e presidentit të FIFA-s, Sepp Blatter, transmeton lajmi.net.

Megjithë veprimet e ndërmarra nga qeveria amerikane, Kremlin ka këmbëngulur që nuk bëri asgjë të keqe në procesin e tij të ofertave për të pritur Kupën e Botës 2018.

“Rusia absolutisht me ligj mori të drejtën për të organizuar Kupën e Botës”, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov para gazetarëve.

Ndërkohë, zyrtarët e Katarit gjithashtu kanë mohuar me forcë çdo keqbërje në procesin e tyre për të fituar të drejtat e pritjes të Kupës së Botës 2022.

“Komiteti i Lartë i Katarit për Dorëzim dhe Trashëgimi (SC) mohon me forcë pretendimet e përfshira në dokumentet gjyqësore të bëra publike në SHBA më 6 prill 2020. Ato janë pjesë e një çështjeje të gjatë, objekti i së cilës nuk është 2018/2022 procesi i tenderimit të Kupës së Botës ” thuhet në një deklaratë zyrtare.

“Përkundër viteve të pretendimeve të rreme, prova nuk ka pasur asnjëherë për të demonstruar se Katari fitoi të drejtat për të pritur Kupën e Botës FIFA 2022 joetikisht ose me mjete që binin ndesh me rregullat e rrepta të tenderimit të FIFA-s”, vazhdoi deklarata.


Shtuar 8.04.2020 06:44