Mjekët gjermanë paralajmërojnë për një valë të dytë COVID-19

Ndërsa vendet evropiane përgatiten të rihapin për turistët, dy mjekë kryesorë gjermanë paralajmëruan sot, se lëvizja masive e pushuesve mund të shkaktojë një valë të dytë të pandemisë koronavirus.

Max Geraedts, një doktor dhe studiues i shëndetit në Universitetin e Marburg, tha për agjencinë e lajmeve DPA, se grumbullimet e mëdha mund të çonin në “një rritje tjetër të mprehtë” të infeksioneve.

“Nëse ecni vetëm në plazh, pa marrë parasysh se ku është në botë, atëherë, sigurisht nuk ka rëndësi,” tha ai. “Por kur shkoni në një lokal ku ka shumë njerëz, kjo mund të ketë rezultate të pakëndshme.”

Geraedts tha që destinacionet turistike mund të jenë përgjegjëse për një rritje të dytë eksponenciale në rastet që më pas kthehen në vendet e vizitorëve.

Ai paralajmëroi gjithashtu se kujdesi mjekësor jashtë vendit mund të mos jetë aq i mirë sa në Gjermani, veçanërisht nëse një udhëtar sëmuret rëndë me COVID-19.

“Në vendet ku ka kujdes më të dobët shëndetësor, është më e rrezikshme – veçanërisht për njerëzit që tashmë janë në rrezik”, shtoi Geraedts.

Ai tha se pushuesit gjithashtu rrezikojnë të rrezikojnë popullsinë vendase.

Një tjetër ekspert mjekësor, Hajo Zeep, nga Instituti Leibniz për Kërkime dhe Parandalime dhe Epidemiologji në Bremen paralajmëroi se ende nuk ka imunitet të mjaftueshëm në popullatë për të parandaluar një valë të dytë.

“Duke marrë parasysh që një pjesë shumë e vogël e popullatës ka të ngjarë të jetë imune deri më tani, është e qartë se virusi mund të përhapet shpejt nëse kushtet janë të drejta”, tha Zeep për DPA.

Studimet në Suedi dhe Itali javën e kaluar treguan se vetëm rreth 7% e popullsisë së tyre përkatëse kanë antitrupa për COVID-19, një shenjë se imuniteti ndaj sëmundjes në Evropë mund të mbetet ende larg.

Gjermania ka filluar të heqë disa masa bllokimi në fillim të këtij muaji, duke lejuar hapjen e bareve, restoranteve, salloneve të flokëve dhe dyqaneve me pakicë.

Industria e turizmit në vend ka marrë një nxitje pasi hoteleve dhe shtëpive të pushimeve u është thënë se mund të mirëpresin mysafirët në kushte të caktuara dhe në varësi të rregullave të shtetit.

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas dhe homologët e tij në shtetet e tjera të Bashkimit Evropian kanë thënë se kufizimet e udhëtimit në vendet evropiane mund të hiqen deri në mes të qershorit. /tch/


Shtuar 24.05.2020 21:12