COVID-19 vret 4 pacientë të tjerë, ndër ta edhe një 31-vjeçar

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar të dhënat e fundit në lidhje me COVID-19 në Shqipëri.

Në 24 orët e fundit bëhet me dije se kanë ndërruar jetë 4 pacientë të prekur nga koronavirusi.

Ndër viktimat është edhe një i ri, vetëm 31-vjec, i cili sipas ministrisë kishte sëmundje bashkëshoqëruese diabetin.

Njoftimi i plotë

92 raste të reja me koronavirus u zbuluan gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar totalin e të infektuarve në 5197.

Në 24 orët e fundit 4 pacientë kanë humbur jetën: një 31 vjeçar nga Tirana , një 69 vjeçare nga Shkodra, 85 vjeçare nga Fieri

124 pacientë të shtruar ndodhen në të dy spitalet Covid-19, ndërto 18 janë në terapi intensive dhe 7 janë të intubuar.

Të infektuarit e rinj janë:52 raste në Tiranë, 12 në Krujë, 7 në Kukës, 6 në Fier, 5 në Mirditë, 4 në Tropojë, nga 3 raste në Vlorë, Kamëz, Përmet, nga 2 raste në Elbasan, Tepelenë, Memaliaj, nga 1 rast në Kurbin, Korçë, Lezhë, Has, Berat, Pogradec, Prrenjas.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 53 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 2883, që nga fillimi i epidemisë.

Që prej fillimit të marsit janë testuar rreth 39 mijë persona, prej të cilëve janë:

– 4997 të infektuar,

– 150 viktima;

– 2830 të shëruar,

– 2125 të infektuar aktivë.

Shpërndarja gjeografike e pacientëve aktivë deri më 30 korrik sipas qarqeve është:

Tiranë, 1146 pacientë aktivë,
Durrës, 255 pacientë aktiv,
Shkodër, 202 pacientë aktivë,
Vlorë, 105 pacientë aktivë,
Fier, 76 pacientë aktivë,
Lezhë, 83 pacientë aktivë,
Korçë, 69 pacientë aktivë,
Kukës, 60 pacientë aktivë,
Elbasan, 49 pacientë aktivë,
Berat, 30 pacientë aktivë;
Gjirokastër, 29 pacientë aktivë,
Dibër, 21 pacientë aktiv. /albeu.com/


Shtuar 30.07.2020 14:22