Panxhari mund të rregullojë gjithçka që është “gabim” në trupin tuaj

Ato nuk janë vetëm ushqyes të domosdoshëm të përditshëm si vitamina B, hekur, mangan, bakër, magnez dhe kalium, këto gurë të çmuar rubin janë gjithashtu një minierë ari e ushqyesve.

Panxhari është jashtëzakonisht i shëndetshëm pasi ato kanë veti të fuqishme medicinale dhe ofrojnë lehtësim në rast të sëmundjeve të ndryshme.

Antocianinat u japin atyre ngjyrën e kuqe dhe kanë veti të forta antikancerogjene.

Panxharët kanë një gamë kaq të gjerë të përfitimeve shëndetësore për shkak të përmbajtjes së tyre ushqyese, duke përfshirë vitaminat, mineralet, dhe komponimet organike si karotenoidet, lutein/zeaxanthin, glicinë, betaine, fibra dietike, vitaminë C, magnez, hekur, bakër dhe fosfor, ndërsa gjithashtu duke qenë një burim i flavonoideve të dobishëm të quajtur anthocyanins.

Panxharët rritin rrjedhën e gjakut, rregullojnë nivelin e kolesterolit dhe mbështesin funksionin e shëndetshëm të mëlçisë.

Panxhari lufton aneminë dhe detoksifikon trupin. Ata gjithashtu e ngadalësojnë plakjen dhe mbrojnë enët e gjakut. Ato janë të pasura me antioksidantë, celulozë dhe pektinë, një lloj i veçantë fibrash që forcon tretjen, shkruan holistic living tips. Këto perime të shëndetshme mbrojnë nga sëmundja e mëlçisë yndyrore.

Panxhari gjithashtu rrit qëndrueshmërinë, qëndrueshmërinë dhe performancën gjatë një stërvitje, kështu që ato janë jashtëzakonisht të dobishme për atletët. Mund të hahen të papërpunuara, të lëngshme, të gatuara dhe të pjekura. Ju nuk duhet t’i hidhni gjethet, por mund t’i gatuani pasi ato janë të pasura me kalium.

Studimet kanë treguar që konsumi i ushqimeve të pasura me kalium dhe eliminimi i natriumit mund të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe rrezikun e goditjes me 21%.

Ato janë shumë të ulëta në kalori, pa kolesterol, por ato kanë përmbajtjen më të lartë të sheqerit në të gjitha perimet.


Shtuar 26.06.2020 08:11