Më shumë se 2,000 të evakuuar nga Kabuli deri më tani

Më shumë se 2,200 diplomatë dhe civilë të tjerë janë evakuuar deri më tani nga Afganistani me fluturime ushtarake, tha një zyrtar i sigurisë perëndimore për agjencinë e lajmeve Reuters.

Herët në mëngjes 131 persona zbarkuan në Frankfurt. Ata ishin evakuuar nga Kabuli në kryeqytetin Uzbekistan të Tashkentit, ku më pas hipën në një fluturim të Lufthansa për Frankfurt.

Kompania ajrore gjermane Lufthansa tha se do të kryente më shumë fluturime të tilla në ditët e ardhshme, sipas një raporti të Deutsche Welle./albeu.com


Shtuar 18.08.2021 10:33