10 truqe psikologjike si të fitoni një intervistë pune

Aftësia për të paraqitur veten siç duhet është shumë e rëndësishme, veçanërisht gjatë një interviste pune.

Kjo për faktin se rekrutuesit nuk marrin vetëm profesionalizmin dhe përvojën tuaj, por edhe nivelin tuaj të besimit, sa mirë flisni dhe shumë aftësi të tjera.

Sidoqoftë, përveç aftësive tuaja, ekzistojnë edhe disa teknika psikologjike që mund t’ju ndihmojnë të merrni më shpejt dhe më lehtë punën e ëndrrave tuaja.

Bright Side kanë rishikuar disa studime të reja dhe kanë gjetur hile se si t’i bëni punëmarrësit më të interesuar për ju.

1.Mos lini takime për të hënën ose të premten.

Psikologët dhe rekrutuesit me përvojë kanë gjetur kohën e përsosur për një intervistë pune: E martë nga ora 10 e mëngjesit deri në 3 pasdite.

Në këtë ditë dhe në këtë kohë, ju keni mundësinë më të mirë të krijoni një përshtypje të shkëlqyeshme tek punëdhënësi juaj dhe ja pse: E hëna është një ditë e vështirë për të gjithë dhe departamenti nuk është përjashtim.

Të Premteve, të gjithë po mendojnë për fundjavën. Pra, koha që ju mund të përdorni në avantazhin tuaj është në mes të javës për aq kohë sa nuk është në mëngjes herët.

2.Këmbët e hapura mund të prishin një përshtypje të parë.

Ngjyra e rrobave tuaja ka një ndikim të madh në mënyrën se si ju shohin njerëzit e tjerë.

Për shembull, nëse vishni një kostum blu ose kafe, kjo do të thotë që ju jeni një kandidat serioz.

E vetmja ngjyrë që largon automatikisht punëdhënësit njëzëri është portokallia.

Por ngjyra nuk është e vetmja gjë që duhet të mbani në mend. Mos harroni për triko.

Sondazhet tregojnë se një detaj i vogël si ky është në të vërtetë i madh! Gratë me këmbë të hapura në intervistat e punës besohet të jenë joserioze. Dhe një gjë tjetër në lidhje me takat e larta – psikologjikisht, njerëzit e gjatë duken si udhëheqës dhe profesionistë.

Edhe paga e tyre mesatare është më e lartë se ata që janë më të shkurtër.

3. Një mashtrim në veshje që do të bëjë menjëherë çdokush si ju

Në psikologji, ekziston një term i njohur si përforcim pozitiv, është një rezultat i këndshëm i vullnetit të një personi për të vazhduar të bëjë diçka.

Ju mund ta përdorni këtë efekt në avantazhin tuaj.

Përforcimi mund të jetë shumë i ndryshëm, si paratë ose lëvdatat, por kur kërkoni punë, do t’ju duhet tërheqje ngjashmërie.

Edhe punëdhënësi më i rreptë do t’i besojë në mënyrë të ndërgjegjshme punëkërkuesit nëse konstaton se ka diçka të përbashkët me ta, si hobi, shija e veshjeve, muzika ose librat.

Edhe nëse nuk jeni kandidat i përsosur, tërheqja e ngjashmërisë do t’ju fitojë shumë pikë.

4.Ka fjalë që nuk duhet t’i thuash kurrë.

Disa fjalë janë si flamuj të kuq për punëdhënësit.

Psikologët madje kryen një studim të veçantë dhe zbuluan se fjalë të tilla si “si” dhe hezitimi zvogëlojnë ndjeshëm shanset për të gjetur një vend pune.

Sidoqoftë, ky rregull funksionon vetëm nëse rekrutuesi juaj është më i vjetër se 30-40.

Shefat e rinj janë më pak të vëmendshëm për fjalorin që përdorni.

5.Një buzëqeshje mund të krijojë një përshtypje pozitive, edhe nëse jeni profesionist.

Rekrutuesit nuk u pëlqejnë njerëzit që kanë buzëqeshje shumë të gjera.

Dhe nuk është se ato nënkuptojnë, është thjesht psikologjike.

Një person që buzëqesh shumë shpesh besohet të jetë më pak serioz.

E vetmja lloj pune ku njerëzit me buzëqeshje kanë një avantazh është kur punojnë me njerëz, si për shembull në shitje.

Në të gjitha fushat e tjera, drejtuesit duan të kenë një person me fytyrë serioze.

6.Një mashtrim i zgjuar kur përgjigjeni në pyetjet nga CV.

Në ndërmarrjet e mëdha, rekrutuesit duhet të bëjnë shumë intervista pune dhe ato janë të gjitha njësoj.

Punonjësit e ardhshëm i përgjigjen pyetjeve që ata presin të dëgjojnë, kështu që intervista përfundon të jetë shumë e qetë dhe e përsosur.

Në fund të fundit, të gjithë punëkërkuesit janë saktësisht të njëjtë në sytë e punëdhënësve.

Por ka një sekret. Thyej monotoninë dhe thuaj, “Më lejoni t’ju them diçka që nuk është në CV time.” Kjo frazë do të ‘kapë’ vëmendjen e rekrutuesit dhe t’i bëjë ata t’ju shohin në një dritë krejtësisht ndryshe.

7.Një teknikë e veçantë e të folurit do t’ju krijojë disa privilegje.

Të gjithë njerëzve u pëlqen kur dikush i dëgjon me vëmendje, as rekrutuesit nuk janë përjashtim. Psikologët rekomandojnë përdorimin e teknikës së quajtur dëgjim reflektues.

Është një strategji komunikuese që përbëhet nga 3 hapa: përsërit, pajtohu dhe shto.

Ju nuk mundet vetëm të dëgjoni, ju duhet ta njoftoni personin që e kuptuat informacionin.

Më poshtë është një shembull i kësaj. Rekrutuesi: “Ne po kërkojmë një person që është i gatshëm të kalojë 8 orë në zyrë nga e hëna në të premte dhe ndonjëherë edhe gjatë fundjavave kur të jetë e nevojshme. Ne paguajmë shumë për punë jashtë orarit”.

Ju: “Me fjalë të tjera, do të kem një javë të rregullt pune me punë të tepërt të rastit (përsëritje). Kjo është në rregull në linjën tonë të punës (pajtim). Sidoqoftë, unë mund ta zgjedh procesin dhe ta bëj atë që askush të mos ketë punë në fundjavë (shtim)”.

Kjo strategji do t’ju lejojë të bëheni një mjeshtër i vërtetë i negociatave. Dikush me të cilin jeni pajtuar tashmë nuk mund t’ju thotë jo.

8.Fotografia në CV duhet të jetë pak provokuese.

Nëse një punëdhënës duhet të zgjedhë midis një gruaje të veshur me një këmishë me butona dhe një gruaje me pak dekolte të hapur, ka më shumë mundësi që ata të zgjedhin këtë të fundit.

Dhe fusha nuk ka vërtet rëndësi këtu: ky rregull funksionon në të gjitha llojet e profesioneve, nga regjistrimi i librave deri tek shitjet.

9.Ka një zonë në fytyrë që tërheq vëmendjen.

Gjithçka duhet të jetë perfekte për një person.

Por, sidoqoftë, në bisedë e sipër, ne në mënyrë të ndërgjegjshme përqendrohemi në trekëndëshin e “syve, hundës dhe buzëve”.

Muskujt e relaksuar të fytyrës dhe pak grim nuk do të marrin gjithë vëmendjen.

10.Ajo që ju jeni duke bërë ndërsa prisni për intervistë pune gjithashtu ndikon në rezultatin.

Gjatë një interviste pune, çdo gjë e vogël ka rëndësi: ju jeni duke e parë edhe kur prisni të fillojë intervistën.

Rekrutuesit e ekspertëve nuk ju rekomandojnë të flisni në telefon ose të pini kafe.

Ju nuk keni idenë kur rekrutuesi juaj do të paraqitet.

Është më mirë ta keni bosh dorën e djathtë falas në mënyrë që të mund t’i përgjigjeni shtrëngimit.

Mund të bëni një bisedë të vogël me sekretarin ose të lexoni disa revista ndërsa prisni.


Shtuar 29.02.2020 11:39