“Prishtina as nuk mund të ëndërrojë për pavarësinë e saj për një vit”, Vuçiç bën deklaratën fortë

Mbrëmjen e sotme presidenti i Serbsisë ka dhënë një intervistë për mediat serbe ku ka folur për një sërë çështjesh, e sidomos për ngjarjet që kanë ndodhur së fundmi, ku ka përfshirë marrëveshjen në Shtëpinë e Bardhë si dhe njohjen e Kosovës.

Vuçiç tha se para takimit në Uashington, ai la të kuptohej se do të kishte surpriza.

“Ne paralajmruam se nuk do të ketë pika që nuk kanë të bëjnë me ekonominë, veçanërisht ato që do të jenë të vështira për ne, duke pasur parasysh që Shtetet e Bashkuara e kanë njohur Kosovën shumë kohë më parë “- tha Vuçiç

Ai shpjegoi se deri dy vite më parë, ndarja globale në botë ishte drejt Lindjes dhe Perëndimit, dhe se në një situatë të tillë, Serbia ishte në rrugën evropiane. Siç tha ai, dy vendet më të fuqishme evropiane, Gjermania dhe Franca, njohën pavarësinë e Kosovës. Ai shtoi se Shtetet e Bashkuara ishte me Bashkimin Evropian.

“ Nga ana tjetër, ne kishim Rusinë dhe Kinën, të cilat ishin relativisht afër nesh, por nuk e njihnin pavarësinë, dhe ekonomikisht dhe gjeografikisht ata nuk ishin aq afër nesh sa vendet e BE. Ne ishim në gjendje ta mbanim atë pozitë, të ishim në rrugën e Evropës, derisa të kemi miqësi me Rusinë dhe Kinën në një mënyrë rehatshme”- tha Vuçiç.

Vuçiç tha se politikanët shqiptarë, Hoti, Haradinaj dhe Thaçi, biseduan për të shkuar në Uashington për njohje reciproke. Ai gjithashtu tha që nuk shkuam atje për fitore të mëdha.

“Kur ne refuzuam, askush nuk foli më për këtë. Grenell dhe Kushner po qëndronin në dhomën ku unë isha ulur. Ata qëndruan ndërsa ne uleshim dhe ky nuk ishte problem. Unë jam duke luftuar për interesat e vendit tim. Ishte e vështirë, nuk fjeta natën … Ne bëmë një punë të mirë për vendin, ruajtëm dinjitetin tonë dhe treguam se si Serbia mund të respektohet në SHBA. Ata shkojnë për luftë. Ne donim një fitore të vogël, sepse ato kanë të bëjnë me paqen dhe sigurinë. Serbia gëzon respekt të madh – tha Vuçiç.

Ambasada në Jeruzalem

Vuçiç iu referua pikës 16 të marrëveshjes në Uashington, e cila u nënshkrua nga Beogradi dhe Prishtina, e cila ka të bëjë me zhvendosjen e ambasadës serbe nga Tel Aviv në Jeruzalem.

“Shumë vende e kanë bërë atë. Kjo ka qenë dëshira jonë më parë. Lëvizni ambasadën tuaj deri në korrik 2020. Kjo ishte e vetmja gjë që ai shkroi, është një gënjeshtër famëkeqe që ne pranuam pavarësinë e Kosovës. Prandaj kemi pasur kontrata të ndara. Izraeli është aleati më i madh i Amerikës. Amerika ka ndikuar në marrëdhëniet midis Izraelit dhe Prishtinës. Kur ata sugjeruan që ta njohim Kosovën, unë thashë se nuk bëhej fjalë– tha Vuçiç.

Ndër të tjera presidenti i Serbisë tha se kishte biseduar me dy përfaqësues të fuqive të mëdha, të cilët i thanë atij se Serbia do të shkelte Rezolutën 478 duke zhvendosur ambasadën në Jeruzalem.

“Ata ishin të tronditur, dy udhëheqës të cilëve u thashë personalisht. Ju po më thoni, kush nuk ka marrë pjesë në shkeljen e ndonjë rezolute, dhe ju që keni shkelur, po më detyroni dhe po më torturoni të nëpërkëmb, dhe ju po i referoheni një rezolute që ka të njëjtën fuqi ligjore. Putini më kërkoi falje”- tha Vuçiç.

Në fund ai ka përsëritur sërish njohjen e Kosovës duke thënë se Prishtina as mos ta ëndërrojë një gjë të tillë

“Prishtina nuk mund të kërkojë njohje të reja dhe këtë e kam dëgjuar qartë nga ndërmjetësit amerikanë. Ata as nuk mund të ëndërrojnë për pavarësinë e tyre për një vit dhe askund nuk thotë se ata do të jenë në gjendje ta marrin atë pas kësaj sepse nuk mund ta marrin pa ne – tha Vuçiç.


Shtuar 10.09.2020 19:54