Orë të gjata në dush për të ”mbytur” virusin, si qëndron e vërteta (FOTO LAJM)

Instituti i Shëndetit Publik bën me dije një tjetër fakt që ndoshta njerëzit e kanë besuar gabim deri më sot.

Sipas ISHP, COVID-19 nuk parandalohet nëse bëni rregullisht dush apo laheni në vaskë.

Në një postim në rrjetet sociale, ISHP shkruan:

Covid-19 nuk parandalohet nëse ju bëni rregullisht dush apo laheni në vaskë.

Temperatura normale e trupit tuaj qëndron midis 36.5 dhe 37, pavarësisht temperaturës së ujit në vaskë apo dush.

Mënyra më e mirë e mbrojtjes nga COVID-19 është larja e shpeshtë e duarve.
Duke bërë këtë ju elemononi viruset të cilat mund të ndOdhen tek duart tuaja si dhe të evitoni infeksionin që mund të ndodhë nga prekja me to e hyndës, gojës apo syve tuaj.


Shtuar 29.03.2020 14:18