Inxhinierët italianë bëjnë shpikjen e madhe për trajtimin e koronavirusit (FOTO LAJM)

Të gjithë spitalet anembanë botës kanë nevojë për sa më shumë ndihmë që të jetë e mundur për të trajtuar koronavirusin. Dy inxhinierë italianë, kanë krijuar një zgjidhje të zgjuar në mungesë të ventilatorëve.

Cristian Fracassi dhe Alessandro Romaioli punojnë në Isinnova, një firmë këshillimi inxhinierie fillestare në Brescia – një qytet italian që ka qenë i izoluar gjatë dy javëve të fundit.

Ata vizituan spitalin dhe hodhën një vështrim në valvulën e cila lidh pacientin me makinën e frymëmarrjes, duke përzier oksigjen të pastër me ajrin që hyn përmes atij që vjen nga makineria.

Fracassi dhe Romaioli shpjeguan në një pjesë për The Neë York Times:

U kthyem në zyrën tonë dhe filluam të punojmë, të ushqyer nga adrenalina. Përpjekjet tona të para nuk patën sukses, por përfundimisht bëmë katër kopje.

Ndërsa valvula mund të duket si një copë plastike e thjeshtë, është mjaft komplekse; vrima që shpërndan oksigjenin është më pak se një milimetër në diametër. Një ditë më pas, u kthyem në spital dhe i dhuruam valvulat një mjeku që i provoi. Ata punuan dhe ai kërkoi edhe 100 të tjerë. Kështu u kthyem në zyrë dhe prodhuam 100 të tjera për spitalin.

Pas prodhimit të kësaj valvule, inxhinierët tregojnë se po punojnë për të prodhuar makineri që t’i shërbejnë mjekëve ndaj përballjes me COVID 19./albeu.com/


Shtuar 24.03.2020 15:38