1 mijë tërmete të pazakonta trondisin këtë shtet

Më shumë se 1.280 tërmete kanë goditur Porto Riko që nga 28 dhjetori.

Një makinë u zu poshtë nën një shtëpi që u rrënua pas tërmetit të madhësisë 6.4 në Yauco, Porto Riko, të Mërkurën, më 8 Janar 2020.

Më shumë se 250,000 Puerto Rikanas mbetën pa ujë të mërkurën dhe gjysmë milioni tjetër pa energji, ndërsa tërmetet kanë prekur edhe telekomunikacionin.

Por si të mos mjaftonte tërmeti i madh, dhe qindra të tjerë më pas, një tjetër tërmet ka goditur sot ishullin e Porto Rikos, duke regjistruar madhësinë 5.2 të Mërkurën.

Shkencëtarët në Sondazhin Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara e përcaktuan qendrën e tërmetit, në perëndim-jug-perëndim të qytetit të Guanica.

Midis tyre ishte një tërmet me madhësi 6.4, që i goditi më 7 janar, duke vrarë një person dhe duke plagosur nëntë të tjerë. Një tërmet 5,3 ndodhi të Shtunën, duke shkaktuar dëme të mëtejshme. Zyrtarët e qeverisë thonë se tërmetet kanë shkaktuar një dëm paraprak prej 110 milion dollarësh

Lëkundjet rrëzuan një pjesë të një pike referimi të famshëm të formimit të shkëmbit si dhe dëmtuan ose shkatërruan më shumë se 550 shtëpi.

Aktiviteti sizmik për të cilin ekspertët thonë se është i pazakontë, por jo i papritur, ka nxitur një debat shkencor për atë që po e shkakton si dhe tërhoqi vëmendjen ndërkombëtare në zonë, ku më shumë se 4,000 njerëz kanë kërkuar strehim pasi po pyesin veten se kur toka do të ndalojë të dridhet.

Shkencëtarët thonë se ata ende nuk dinë shumë për atë që shkakton tërmetet. Në këtë zonë ku ra tërmeti ishte bërë një studim në vitin 2000, por jo i plotë.


Shtuar 15.01.2020 22:21