Analiza e CNN: Koreja e Veriut gjen Ukrainën si justifikim, shton arsenalin e armëve bërthamore

Koreja e Veriut ka gjetur një justifikim të ri për të vijuar me programin e saj të armëve bërthamore.

Në fakt, thonë analistët, veprimet e Moskës i kanë dhuruar kombit të izoluar aziatik një “stuhi të përsosur” kushtesh në të cilat të rritet programi i tyre ushtarak.

Jo vetëm që Koreja e Veriut do të përdorë gjendjen e rëndë të Ukrainës për të forcuar narrativën e saj se i duhen armë bërthamore për të garantuar mbrojtjen.

I ndarë përsa i përket Ukrainës, komuniteti ndërkombëtar ka të ngjarë të ketë pak oreks për sanksione ndaj mbretërisë eremite; në të vërtetë, edhe dënimi i unifikuar i një testi të fundit ICBM të Koresë së Veriut mbetet i pakapshëm. Për më tepër, bojkoti i naftës dhe gazit rus madje mund të hapë derën e marrëveshjeve me çmime të ulëta të energjisë midis Phenianit dhe Moskës – aleatë ideologjikë, miqësia e të cilëve ngjan me luftën koreane të viteve 1950.

Në skenarin më të keq, ekspertët madje pyesin nëse ky është fillimi i një zinxhiri ngjarjesh dikur të paimagjinueshme që mund të përfundojë me një rikthim në konfliktin ndër-korean, ndoshta edhe me pushtimin e Veriut në Jug – megjithëse shumica e shohin këtë si shumë e pamundur.

Siç thotë profesori Andrei Lankov i Universitetit Kookmin, mësimi që Koreja e Veriut ka nxjerrë nga lufta e Rusisë në Ukrainë është i thjeshtë:

“Kurrë, kurrë mos i dorëzo armët tuaja bërthamore.”

Pushtimi i Moskës ndaj fqinjit të saj ka përforcuar një mesazh që ka luajtur në mendjen e Phenianit për dekada, tha Lankov.

Kur Ukraina ishte pjesë e BRSS, ajo priti mijëra raketa bërthamore. Ajo ia dorëzoi këto vullnetarisht Rusisë pas rënies së Bashkimit Sovjetik në 1991, si pjesë e një marrëveshjeje të vitit 1994 me Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar dhe Rusinë, e cila do të garantonte sigurinë e Ukrainës, një marrëveshje e njohur si Memorandumi i Budapestit.

Ukraina tani e gjen veten nën sulm brutal nga i njëjti vend që nënshkroi marrëveshjen për të mbrojtur sovranitetin e saj – një që tani i referohet vazhdimisht arsenalit të saj bërthamor për të paralajmëruar Perëndimin për ndërhyrjen.

A do të kishte pushtuar Moska nëse Ukraina do të kishte mbajtur raketat e saj?

“Tani koreanët e Veriut kanë marrë një tjetër konfirmim (të këtij mësimi) pas Irakut, pas Libisë,” tha Lankov.

Pheniani përdor rregullisht përvojat e Sadam Huseinit dhe Moamar Gadafit, ish-udhëheqësve të Irakut dhe Libisë, për të justifikuar programin e tij bërthamor, si për popullin e tij ashtu edhe për botën. Të dy udhëheqësit e fortë humbën kontrollet e tyre mbi pushtetin – dhe në fund të fundit jetën e tyre – pasi ambiciet e tyre bërthamore u ndalën.

Pushtimi rus do ta forcojë atë narrativë, por duke e bërë këtë mund të ketë gjithashtu një “ndikim shumë negativ” në mendjen e liderit të fortë të Koresë së Veriut, sipas Lee Sang-hyun, president dhe studiues i lartë i Institutit Sejong.

Ai thotë se Kim ka të ngjarë të përgjigjet vetëm në një mënyrë: duke u bërë “edhe më i fiksuar pas armëve të tij bërthamore dhe aftësive raketore”.

Edhe para pushtimit, Koreja e Veriut kishte treguar shenja të rritjes së ambicieve të saj bërthamore.

Të shtunën, ajo mbajti lëshimin e saj të 14-të të raketës për vitin – nga vetëm katër teste në 2020 dhe tetë në 2021. Një nga raketat e testuara këtë vit besohej të ishte një ICBM (raketë balistike ndërkontinentale) që supozohet se është e aftë të godasë SHBA kontinentale. Ky ishte testi i parë ICBM që nga viti 2017 dhe u pa gjerësisht si një pararojë e testeve të ardhshme.

Kim e bëri të qartë qëllimin e tij për të vazhduar me shpejtësi të plotë me programin e tij bërthamor në një paradë ushtarake më 25 prill.

Dhe imazhet komerciale satelitore sugjerojnë se Pheniani po përpiqet të rivendosë aksesin në vendin e tij të testimit nëntokësor Punggye-ri, sipas zyrtarëve dhe grupeve të ekspertëve të Koresë së Jugut.

Zyrtarët amerikanë i thonë CNN se Koreja e Veriut mund të jetë gati të rifillojë testimin bërthamor muajt e ardhshëm. Megjithatë, pritet të shihet se si do të jetë vazhdimi…/bw

Shtuar 9.05.2022 09:03