Volkswagen nuk po e ndryshon emrin e saj, ishte një shaka për 1 Prill

Prodhuesi gjerman i makinave nuk do të ndryshojë emrin e degës së saj në SHBA në “Voltswagen”, dhe doli se lajmi që u transmetua nga media të shumta amerikane të martën ishte një shaka e marketingut, njoftoi sot kompania.

Njoftimi për ndryshimin e emrit, i lëshuar nga Volkswagen të martën, u krijua në frymën e Ditës Botërore të Shakave, 1 prill, për të tërhequr vëmendjen për fillimin e modelit SUV tërësisht elektrik ID.4, tha Mike Tolbert, një zëdhënës i VW në Shtetet e Bashkuara të Shteteve të Bashkuara.

Kompania pritet të lëshojë një deklaratë pasuese që shpjegon strategjinë e marketingut, raporton stacioni televiziv amerikan, duke cituar një burim të njohur me planet.

 

 

Wall Street Journal ishte i pari që publikoi lajmin të martën se VW po ndryshon emrin e saj në SHBA në “Voltswagen”, duke iu referuar një zëdhënësi në selinë e kompanisë në Wolfsburg, dhe gjithashtu u raportua nga media të shumta botërore dhe tona.


Shtuar 1.04.2021 16:40