Zidane, “armiku” i mundshëm i Madridit për Mbappen

Largimi i papritur i Ole Gunnar Solskjaer nga Manchester United mund të ketë pasoja përtej Old Trafford , në një efekt flutur që mund të arrijë edhe në Santiago Bernabéu . Refuzimi i pretenduar i Zinedine Zidane , favoritit të Glazer për të marrë stolin e Djajve të Kuq , ka hapur gamën e zëvendësuesve të mundshëm për trajnerin norvegjez dhe në orët e fundit ka dalë fuqishëm një emër, siç publikoi dje MD, Mauricio Pochettino .

Trajnerit argjentinas të PSG-së i pëlqen në Old Trafford dhe mbështetësi i tij i madh do të ishte Sir Alex Ferguson. Për më tepër, vetë Mauricio Pochettino nuk do ta shihte një rikthim në Premierligë me sy të keq pasi projekti në Parkun e Princave nuk përfundon duke u kristalizuar.

Kjo kthesë e ngjarjeve e kthen Zinedine Zidane në orbitën e PSG-së. Trajneri francez ka shkaktuar gjithmonë admirim dhe respekt në Paris dhe nëse Pochettino largohej , ai do të ishte kandidati kryesor për pankinë. Pas largimit të tij nga Madridi me një kontratë aktuale, qëllimi i Zidane është të marrë komandën e skuadrës franceze kur Deschamps të largohet nga posti pas Botërorit të Katarit , por kjo dëshirë mund të ndryshojë nëse plotësohen kushtet ideale për legjendën madrilene.

Megjithatë, siç u publikua dje nga Cope, PSG mendon për Zidane jo vetëm si njeriun ideal për të rifilluar projektin e tij, por edhe si një aset kyç në synimin e tij për të rinovuar Kylian Mbappé, në mënyrë që ai të mos largohet falas në qershor 2022, parashikohet në Real Madrid . Klubi parizian dëshiron të mbajë yllin e tij me çdo kusht, por po sheh se koha po ikën, pasi do të jetë i lirë të negociojë me çdo klub që nga 1 janari 2022.

Nasser Al-Khelaïfi tashmë ka hetuar Zinedine Zidane me raste dhe tani ai mund të provojë përsëri. Presidenti i PSG-së e di se Zizou është idhulli i Mbappe-së dhe dëshiron të përfitojë nga ndikimi i tij si një përpjekje e fundit për të parandaluar sulmuesin të shkojë në Santiago Bernabéu . /albeu.com


Shtuar 22.11.2021 14:17