Youssef En-Nesyri ndjek lojtarin e Kongos në tunel pas një përleshjeje prej 30 lojtarësh në fushë

Në një kthesë dramatike të ngjarjeve, ndeshja e Kupës së Kombeve të Afrikës mes Marokut dhe Republikës Demokratike të Kongos përfundoi në një zënkë të ashpër, duke rrëmbyer vëmendjen nga barazimi 1-1.

Epërsia e hershme e Marokut, falë goditjes mahnitëse të Achraf HakimiT në minutën e gjashtë, u anulua nga goli i barazimit të Silas Katompa Mvumpa në minutën e 76-të. Megjithatë, drama e vërtetë u zhvillua pas fishkëllimës së fundit.

Kapiteni i Kongos, Chancel Mbemba, i cili tashmë kishte marrë një karton të verdhë, e gjeti veten në një shkëmbim të nxehtë me trajnerin e Marokut, Walid Regragui. Shkëmbimi u kthye në konfrontim, me Mbemba të zemëruar dukshëm nga komentet e Regragui.

Në mes të kaosit, lojtarët nga të dyja palët kanë ndërhyrë, disa kanë tentuar të qetësojnë situatën, ndërsa të tjerë janë angazhuar në përleshje.

Situata u çmend edhe më shumë pasi Mbemba u fut në tunel, i ndjekur nga Youssef En-Nesyri i zemëruar. Portieri i Marokut, Yassine Bounou u përpoq të qetësonte gjërat, duke tërhequr En-Nesyrin për ta ndaluar atë të ndiqte Mbemban. /Telegrafi/


Shtuar 22.01.2024 11:43