Ylli i Spanjës humb Euro 2024 shkaku i lëndimit

Ylli i Real Betis, Isco Alarcon, është përjashtuar nga pjesëmarrja në Euro 2024 pas një sezoni të shkëlqyer në Benito Villamarin. 32-vjeçari kishte gjetur sërish formën e tij më të mirë pas katër vitesh, por do t’i mungojë loja me Spanjën në Euro 2024.

32-vjeçari nënshkroi me Betisin si i lirë pasi u largua nga rivalët e Sevillës në dhjetor 2022 dhe menjëherë filloi të drejtonte gjërat për skuadrën e Manuel Pellegrinit.

Isco ka fituar më shumë çmime lojtari i ndeshjes se kushdo tjetër në La Liga këtë sezon, dhe konsiderohet gjerësisht si lojtari më i mirë i sezonit.

Ishte debatuar ashpër nëse forma e tij mund t’i siguronte atij një vend në skuadrën e Spanjës për Euro 2024 në Gjermani këtë verë, dhe sipas gazetës Marca, Isco do të përfshihej nga trajneri Luis de la Fuente.

Megjithatë, pas një dëmtimi gjatë barazimit 2-2 të Real Betisit me Las Palmas të enjten mbrëma, Isco u pranua për analiza të premten dhe u diagnostikua me një frakturë në fibulën e tij.

Betis tani do të vendosë nëse ai duhet t’i nënshtrohet një operacioni, por implikimi është se ai do të jetë jashtë fushave për të paktën dy muaj.

Është një goditje e hidhur për ish-yllin e Real Madridit dhe Malagas, dhe për tifozët e futbollit spanjoll, të cilët përgjithësisht ishin kënaqur nga rikthimi i tij në formë.

Një nga lojtarët më argëtues dhe më të talentuar në lojë, Isco luajti në Kupën e Botës 2018, por përndryshe nuk ka qenë kurrë në turne të madh me Spanjën. /Telegrafi


Shtuar 17.05.2024 16:24