Ylli i Belgjikës në “hall”: Fëmijët e mi bëjnë tifo për Portugalinë

Jan Vertongen me sa duket do të ketë një telash të pazakontë me të cilin të përballet në ndeshjen mes Belgjikës së tij dhe Portugalisë, për një biletë në çerekfinalet e EURO 2020, Mbrojtësi belg, ka treguar në konferencë për shtyp para sfidës se ka një problem të madh në familjen e tij që kur ai është transferuar te Benfika në kampionatin portugez.

“Fëmijët e mi shkojnë në shkollë në Lisbonë dhe si të gjithë të tjerët, bëjnë tifo për përfaqësuesen e Portugalisë. M’u desh t’i shpjegoja atyre se babai do të luante kundër Portugalisë. Nuk besoj se e kanë kuptuar edhe aq mirë”, tha ai duke qeshur para gazetarëve.

Për Vertongen, një veteran i përfaqësueses belge, ndeshjet ndaj Portugalisë janë gjithmonë të veçanta. “Unë kam regjistruar si ndeshjen e parë, ashtu edhe atë të 100 me fanellën e përfaqësueses duke luajtur kundër Portugalisë. Ajo kombëtare duket sikur është një pikë kyçe e karrierës time. Do të jetë diçka speciale ta përballoj përsëri”, tha Vertongen, i cili ka luajtur deri tani 126 ndeshje me përfaqësuesen dhe mban rekordin te Belgjika.


Shtuar 27.06.2021 15:08