Vështirë të besohet: 5 futbollistë që ishin ndër të preferuarit e Topit të Artë vetëm 4 vite më parë

Përshtati në shqip Albeu Sport

Topi i Artë është çmimi individual më prestigjioz në futboll, dhe çdo lojtar përpiqet ta fitojë atë. Por vetëm disa kanë sukses.

Në futboll, gjithçka ndryshon me shpejtësi. Në një kohë shumë të shkurtër, një atlet mund të bëhet nga një rishtar i ri në një yll të klasit botëror. Kohët e fundit, ne pamë se si Vinicius Junior shkoi në këtë mënyrë.

Gjatë sezonit 2021/22, ai është vendosur si një nga sulmuesit më të rrezikshëm në planet.

Uljet dhe ngritjet janë anët e së njëjtës medalje për futbollistët. Lojtarët kryesorë mund të dështojnë po aq shpejt sa të rinjtë ngrihen në krye.

Pra, le të kujtojmë 5 lojtarë që ishin në listën e ngushtë të Topit të Artë në vitin 2018, dhe tani vetëm mund ta ëndërrojnë.

Nr 5. Roberto Firmino

Roberto Firmino lulëzoi nën drejtimin e Jurgen Klopp në Liverpool, duke luajtur si nëntë fals.

Në sezonin 2017/18, Firmino shënoi 27 gola dhe dha 17 asistime për Liverpool. Atë sezon, ata arritën në finalen e Ligës së Kampionëve kryesisht falë përpjekjeve të treshes së parë.

Megjithatë, në dy sezonet e fundit, Firmino pothuajse nuk është parë. Ai nuk është më një startues. Niveli i brazilianit ka rënë ndjeshëm, në sezonin 2021/22 ai shënoi 11 gola dhe dha 5 asistime në 35 ndeshje në të gjitha garat.

nr 4. Paul Pogba

Pogba është gati të transferohet te Juventusi si lojtar i lirë për herë të dytë në karrierën e tij. Ai po largohet nga Manchester United dhe tifozët janë shumë të lumtur për t’i thënë lamtumirë.

Në vitin 2018, Pogba fitoi Kupën e Botës me Francën. Paul ishte një nga lojtarët më të shquar të kombëtares dhe në ndeshjen finale kundër Kroacisë, shënoi një gol. Që atëherë, Pogba ka luftuar me lëndime të shumta dhe duket se ai thjesht nuk ka më energji për të bërë më të gjithë në Premier League.

Mungesa e disiplinës ndikon negativisht edhe në rezultatet dhe pozicionin e tij në ekip. Në sezonin 2021/22, Pogba bëri vetëm 27 paraqitje për Manchester United, duke shënuar 1 gol dhe duke dhënë 9 asistime, shkruan albeu.com.

Numri 3. Isco

Isco u largua nga Real Madridi këtë verë pas 9 vitesh në klub. Ai ishte i mrekullueshëm në vitet e tij më të mira, por nuk është si më parë.

Në sezonin 2017/18, Isco shënoi 9 gola dhe dha 10 asistime në 49 ndeshje në të gjitha garat për Real Madridin dhe ishte larg sezonit të tij më të mirë në Santiago Bernabeu.

Por gjatë sezoneve të ardhshme, spanjolli u rikthye ndjeshëm. Ai bëri vetëm 17 paraqitje në të gjitha garat sezonin e kaluar, duke shënuar vetëm 2 gola. Ky, natyrisht, nuk i ngjan Iscos, i cili vetëm pak vite më parë konsiderohej si një nga mesfushorët qendrorë më të mirë në botë.

nr 2. Antoine Griezmann

Antoine Griezmann ishte një nga yjet e sezonit 2017/18. Më pas ai shënoi 29 gola dhe dha 15 asistime në 49 ndeshje në të gjitha garat te Atletico. Ai gjithashtu luajti një rol të madh në triumfin e Francës në Kupën e Botës.

Një vit më vonë, ai do të transferohet te Barcelona për një shumë të madhe. Griezmann luftoi për t’u vendosur në Camp Nou në sezonin e tij debutues, por vetëm në vitin 2020 ai filloi të përparonte me katalanasit.

Sidoqoftë, katalanasit u desh të ndaheshin me të për shkak të problemeve financiare. Griezmann u kthye te Atletico Madrid. Por rikthimi i francezit nuk shkaktoi shumë entuziazëm.

Sezoni 2021/22 nuk ishte më i miri për skuadrën e Diego Simeones, por as Griezmann nuk tregoi asgjë të jashtëzakonshme: 8 gola dhe 7 asistime në 39 ndeshje në të gjitha garat për Atletico Madrid.

Ai definitivisht nuk është më një nga sulmuesit më të mirë në planet, por vetëm katër vjet më parë ai ishte një nga pretendentët kryesorë për Topin e Artë.

nr 1. Eden Hazard

Në vitin 2019, Eden Hazard realizoi ëndrrën e tij duke u transferuar te Real Madridi, por askush nuk e kishte idenë se ky transferim së shpejti do të konsiderohej një nga gabimet më të shtrenjta të madrilenëve.

Në sezonin 2017/18, Eden shënoi 17 gola dhe dha 13 asistime në të gjitha garat për Chelsean. Ai gjithashtu luajti një rol të madh në përparimin e Belgjikës në gjysmëfinale të Kupës së Botës 2018.

Por pas një viti jashtëzakonisht të suksesshëm në Chelsea, koha e tij në Real Madrid ishte një katastrofë. Për shkak të dëmtimeve të përsëritura, ai u detyrua të largohej nga formacioni titullar nga Vinicius dhe në sezonin e tij të fundit shumë rrallë mundi të hynte në fushë. Në 23 ndeshje në të gjitha garat për Real Madridin, Hazard ka shënuar vetëm 1 gol dhe ka dhënë 2 asistime.

Rënia e Hazard ishte sa më e shpejtë dhe e dhimbshme, por sezonin e ardhshëm ai premtoi se do të bënte gjithçka për të shkëlqyer sërish. /albeu.com.