Trajneri i Brazilit, Tite: Vinicius Jr është Neymar i vitit 2014

Vinicius është futbollisti brazilian më i vlefshëm sot në botë. Një fitues i La Liga Santander dhe Champions League me Real Madridin, ndikimi i lojtarit në vendin e tij është shumë i rëndësishëm.

Ky fakt është edhe më i rëndësishëm gjatë një viti Botëror. Tite, trajneri i kombëtares braziliane, e vlerëson shumë dhe e tregon sa herë që mundet.

“Kur ishim në stërvitje, i thashë Vinit ‘Ti je Neymar i vitit 2014’, sepse Neymar i Barcelonës dhe i kombëtares në atë kohë ishte Neymar në krah, ndërsa sot ai është në qendër”, tha Tite në podkastin “Sexta Estrela”.

“Ata thonë se Neymar do të bëjë më shumë gabime duke luajtur atje. Por është pozicioni i tij që e bën atë të bëjë më shumë gabime, sepse gjithçka që ai bën në aspektin krijues atje do të jetë vendimtare.”

Tite gjithashtu pranoi së fundmi për “MARCA” se ai kishte kërkuar këshilla nga trajneri i Real Madridit, Carlo Ancelotti, në mënyrë që Vinicius të mund të luante për Brazilin ashtu siç luajti në Real Madrid.

“Pjekuria e tij në Real Madrid zgjati dy vjet, por në ekipin kombëtar është shumë më shpejt. Është më e natyrshme, sikur të ketë hequr një pjesë të peshës nga supet.

Kam kërkuar këshilla nga Ancelotti se çfarë mund të bëjmë, çfarë funksionesh taktike kanë bërë në Real Madrid për të ndihmuar kombëtaren të luajë ashtu siç bëjnë në Real Madrid. Ne folëm për situata që do t’i jepnin liri krijuese, një për një. Është një gjë e bukur dhe transparente nga dy trajnerë që duan të marrin më të mirën prej tij”./ h.ll/albeu.com

Shtuar 28.06.2022 14:11