Talentet e mijëvjeçarit të ri: 10 më të mirët e atyre që kanë lindur në vitin 2000

Ka pak dyshime që Erling Haaland është futbollisti më i fortë i lindur në mijëvjeçarin e ri. Shkallëzimi i tij i pandalshëm dhe mesataret e tij të jashtëzakonshme të arritjeve tashmë e kanë bërë atë të famshëm në të gjithë botën dhe do ta bëjnë atë subjekt të një ankandi milionerësh mes klubeve më të forta në kontinent.

Viti 2000, megjithatë, i dha futbollit emra të tjerë të nivelit më të lartë, dy veshin fanellën e Italisë ( Kean dhe Tonali ) me Borussia Dortmund të cilët janë me fat që të kenë dy më të mirët. Sigurisht që Bayern gjithashtu pa një rrugë të gjatë kur vendosi të ndryshojë rolin e Alaba për t’i besuar krahut të majtë kanadezit Davies , ashtu si Wolverhampton (i kontrolluar nga Jorge Mendes) investoi nëPedro Neto i cili kurrë nuk luajti te Lazio, shrkuan Albeu.com

 

10 futbollistë më të mirë të lindur në vitin 2000:

 

1) Erling HAALAND (21 korrik) qendërsulmues, Norvegji, Borussia Dortmund. Mesatarisht forcë shkatërruese e natyrës nga një gol për ndeshje.

2) Jadon SANCHO (25 Mars), sulmues, Angli, Borussia Dortmund. Anësor sulmues i klasit të pafund, specialist në asistime.

3) Alphonso DAVIES (2 nëntor), mbrojtës, Kanada, Bayern Mynih. Mbrojtësi më i shpejtë i majtë në botë, një shigjetë e pandalshme në krah.

4) Phil FODEN (28 maj), mesfushor, Angli, Manchester City. Ai mund të bëjë praktikisht të gjitha rolet dhe di të jetë vendimtar edhe kur fillon nga stoli.

5) FERRAN TORRES (29 shkurt), sulmues, Spanjë, Manchester City. I rrëmbyer nga Valencia për një total prej 35 milion, ai tashmë është me vlerë të paktën dyfish falë Guardiolas.

6) VINICIUS JUNIOR (12 korrik), sulmues, Brazil, Real Madrid. Ai driblon si pak të tjerë në botë, në Real ai tashmë ka shumë hapësirë ​​dhe mund të rritet me tej.

7) PEDRO NETO (9 Mars), sulmues, Portugali, Wolverhampton. Kaluar në mënyrë anonime për Lazion, ai shpërtheu në kampionatin anglez dhe vlen 55 milion.

8) Moise KEAN (28 Shkurt), sulmues, Itali, Paris Saint Germain. Jo shumë mirë në Everton, në Paris ai gjeti tokë pjellore për të bërë një hap në cilësi.

9) Dejan KULUSEVSKI (25 Prill), sulmues, Suedi. Juventus Ndërsa pret të gjejë rolin e tij ideal, ai tregon herë pas here talentin e tij të madh.

10) Sandro TONALI (8 maj), mesfushor, Itali, Milano. Ai pësoi kërcimin në një qytet të madh dhe një ekip të madh, por baza për të shpërthyer është atje. /albeu.com/


Shtuar 24.03.2021 10:42