Solskjaer i bindur: Vendimi për ta lënë Ronaldon në stol ishte i drejtë

Manchester United nuk ia doli të merrte një fitore ditën e sotme përballë Evertonit në kuadër të javës së 7 të Premier League duke u ndalur në barazim.

Në këtë sfidë Cristiano Ronaldo e nisi ndeshjen nga banka rezervë, gjersa menaxheri i djajve, Ole Gunnar Solskjaer ka mbrojtur vendimin e tij për ta lënë në bankë portugezin.

Solskjaer u tha gazetarëve: “Ju merrni vendime për një sezon të gjatë dhe ju duhet të menaxhoni ngarkesën e punës së lojtarëve. Vendimi ishte, për mua, një vendim i saktë.

“Anthony Martial hyri dhe bëri mirë, shënoi një gol të mirë. Edinsonit i duheshin minuta dhe mori një orë, ai mund të kishte shënuar.”

Bosi i United Solskjaer shtoi: “Ne kishim mjaft lojtarë prapa topit, ne morëm disa vendime të këqija të cilat na kushtuan në ato 10 sekonda në atë kundërsulm. Kjo është diçka ku ne ishim të organizuar mjaft mirë pas topit, por duhet të kishim zgjidhur me rrezikun më mirë.

“Çdo ndeshje është një lojë e madhe në Man United. Ne vetëm duhet të jemi të fokusuar, të sigurohemi që të përdorim mirë pushimin ndërkombëtar, ne si trajnerë që qëndrojmë në shtëpi, kthehemi përsëri me energji, një fokus të qartë, një mendim të mirë.

“Sot ne dominuam, thjesht nuk arritëm të shënonim golin e dytë që na duhej. Evertoni, siç e dinim nga sezoni i kaluar, nuk mund të shënonte nga askund.

Megjithëse United ka lëshuar pikë për ndeshjen e dytë radhazi në ligë, ata ende kanë grumbulluar katër pikë më shumë nga shtatë ndeshjet e tyre të para sesa sezonin e kaluar.

“Mendova se ishte një gol shumë, shumë i mirë [nga Martial], një gol i shkëlqyeshëm, por ju jeni ulur këtu pak të zhgënjyer. Ne ishim në kontroll, ne dominuam lojën, nuk mund të them kontroll total siç pranuam.

“Ne përballemi me lojëra dhe kundërshtarë gjithnjë e më shumë që na lejojnë të kemi më shumë posedim. Ata largohen të zhgënjyer, por ne kemi filluar më mirë se sezonin e kaluar, por ende nuk është ajo që donim”, ka përfunduar menaxheri norvegjez. 


Shtuar 2.10.2021 18:40