Situata kritike me Covid-19, Guardiola u kërkon lojtarëve të City-t të jenë të kujdesshëm

Blutë, të cilët aktualisht janë një pikë larg në krye të tabelës së Premierligës, po përgatiten të mirëpresin Leeds United në Etihad Stadium të martën në mbrëmje.

Megjithatë, përpara orarit të mbushur të ndeshjeve festive, një numër i klubeve të Premier League po përballen me shpërthimet e Coronavirus brenda skuadrave të tyre. Tottenham Hotspur u detyrua të shtyjë ndeshjen e tyre kundër Brighton, ndërsa Norwich City, Aston Villa dhe Manchester United gjithashtu janë ndërprerë nga testet pozitive të COVID-19 në javën e kaluar.

Kevin De Bruyne humbi një numër ndeshjesh për Champions League muajin e kaluar, pasi belgu rezultoi pozitiv me virusin pas kthimit të tij nga detyra ndërkombëtare.

Duke qenë se ndeshja e së martës kundër Leeds është e para nga katër ndeshjet e Premierligës në të cilat blutë do të luajnë para fundit të vitit, Pep Guardiola u ka kërkuar lojtarëve të tij të jenë “të kujdesshëm” dhe se mjekët kanë rekomanduar që lojtarët të marrin përforcuesin e tyre, vaksinën.

I pyetur të hënën për rritjen e infeksioneve COVID, Guardiola tha:

Jam i shqetësuar për Covid sepse është në shoqëri dhe disa nga stafi këtu e kanë atë tani. Unë u them lojtarëve të mbajnë maska ​​dhe të jenë të kujdesshëm.” /albeu.com


Shtuar 14.12.2021 11:34