Prag ndeshja me Liverpoolin, Conte: Salah është një nga më të mirët në botë

Trajneri i Tottenham Hotspur, Antonio Conte, ka lavdëruar Mohamed Salah të Liverpool-it si një nga lojtarët më të mirë në botë përpara ndeshjes së skuadrave në Premier League këtë fundjavë.

Liverpool është vetëm një pikë larg liderit të ligës, Manchester City, me formën e shkëlqyer të Salah që kryeson sërish rrugën për skuadrën e Jürgen Klopp .

Reprezentuesi egjiptian ishte në shënjestër në fitoren 3-1 të së enjtes ndaj Newcastle United, duke barazuar rekordin e Jamie Vardy në Premier League  për gola ose asistim në 15 ndeshje radhazi .

Salah ka 24 përfshirje direkte në gol në ligë këtë sezon , vetëm ish-sulmuesi i Newcastle Alan Shearer në 1994-95 ka shënuar më shumë para Krishtlindjeve në kompeticion.

Conte, i cili kryqëzoi rrugët me Salah kur sulmuesi luante për Romën, tha se ai pret një detyrë të vështirë kundër Liverpool-it.

” Unë mendoj se ai është një nga lojtarët më të mirë në botë ,” u tha Conte gazetarëve kur u pyet për Salah. “Gjatë ndeshjes, ne kemi parë që ai shënon ose bën asistime. Ai është një lojtar shumë vendimtar. 

 Sa herë që ka topin është i rrezikshëm . Është përmirësuar shumë, më kujtohet kur luajti në Itali. 

Tani ai është përmirësuar në një mënyrë të jashtëzakonshme. Tani mendoj se ai është një nga lojtarët më të mirë në botë dhe në çdo ndeshje ai është shumë vendimtar .” /albeu.com


Shtuar 19.12.2021 16:38