Paraqitja ndaj Manchester Cityt mund të ndryshojë rrjedhën e karrierës së Sofyan Amrabat

Fiorentina mund të ketë ende shpresë për të shitur Sofyan Amrabat te Manchester United pas paraqitjes së tij në finalen e FA Cup.

Lojtari maroken bëri lëvizjen e tij drejt “Old Trafford” verën e kaluar si huazim për 9 milionë euro me një opsion për ta bërë atë të përhershëm në fund të sezonit për 20 milionë euro të tjera plus 5 milionë euro bonuse.

Duke pasur parasysh se kontrata e tij me Fiorentinën zgjat vetëm deri në qershor 2025, të gjithë të përfshirët shpresonin që opsioni të aktivizohej.

Kjo dukej se ishte në dyshim të madh pas një sezoni me paraqitje të vështira, kryesisht për shkak se ai u luajt plotësisht jashtë pozicionit nga Erik ten Hag.

Situata mund të ketë ndryshuar pas fitores së djeshme 2-1 në finalen e FA Cup ndaj Manchester Cityt, gjë që e shtyu Paul Scholes të thoshte në Instagram se Amrabat performoi si Gattuso në mes të fushës.

Vetë lojtari është gjithashtu gjithnjë e më i sigurt se ai mund të qëndrojë në Angli.

“Qëndrimi në Manchester United është sigurisht një opsion. Ne do të flasim. Manchester United është një nga klubet më të mëdha në botë, kështu që kush nuk do të donte të luante futboll këtu?”, ka thënë Amrabat.

Nëse ai do të kthehej te Fiorentina, atëherë Milani dhe Juventusi do të ishin të interesuar për të. /Telegrafi/


Shtuar 26.05.2024 19:39