Ndeshja e shtyrë me Torinon, Lazio kërkon fitoren në tavolinë

Pas dënimit të Gjykatës Federale të FIGC e cila gjobiti Lazion për çështjen e tamponëve  dhe pezulloi presidentin  Lotito për shtatë muaj dhe mjekët Pulcini dhe Rodia për një vit, avokati i klubit biancoceleste bëri një vlerësim të çështjes duke folur gjithashtu për ndeshja me Torinon e shtyrë për shkak të Covid . “3-0 në tryezë kundër Toros? Të hënën gjykata e apelit do të vendosë  – shpjegoi Gianmichele Gentile për Radio Punto Nuovo.

“Gjykatësi sportiv vendosi që ishte e nevojshme të përsëritej ndeshja, ne kemi bërë një ankesë “, shtoi avokati.

“Kjo rrjedh nga fakti që ASL e Torinos ka bërë masa kontradiktore. Problemi është se ekziston një çështje në temën e Covid-it dhe futbollit që është e hutuar. Nuk është e qartë se kush duhet të bëjë çfarë. Është një problem që duhet të zgjidhet, gjithashtu sepse rregulloret sportive thonë se një skuadër që ka 13 lojtarë për të cilët një portier është i detyruar të paraqitet .

Pastaj disa konsiderata mbi frenimin e Lotito dhe mjekëve Biancocelesti. “Ka të bëjë vetëm me aktivitetin federal. Pra Lotito është president i Lazios dhe vazhdon të bëjë atë që duhet të bëjë dhe mbetet drejtor, por ai nuk merr pjesë në takime – shpjegoi avokati .

Për shtatë muaj këshilli federal do të jetë me një anëtar më pak. Kjo është e gjitha “. “Ankimi? Meqenëse vendimet janë të zbatueshme, ankesa nuk pezullon ekzekutimin e sanksioneve – vazhdoi ai. – Nëse apelimi pranohet, ai do të marrë pjesë përsëri”.

“Lotito mund të vazhdojë të flasë dhe të bëjë gjithçka që ka bërë deri më tani . Ai mund të shkojë në stadium si të gjithë qytetarët, por ai mund të shkojë në dhomën e zhveshjes”. ” Mjekët? Ata nuk mund të shkojnë në fushë për të parë ndeshjet, ” vazhdoi ai.

Më në fund, disa komente mbi fjalinë në lidhje me rastin e tamponëve. “A i ka njohur gjykata arsyet e Lazios? Ne e kemi mbështetur gjithmonë këtë . Unë ju ftoj të shikoni mirë pajisjen, sepse disa nga sanksionet e vendosura nga prokurori kanë rënë, pajisja thotë se pranon referimi në kufijtë e motivimit . Në arsyet do të ketë episode midis atyre të kontestuar për të cilat gjykata tha se nuk kishte asgjë të paligjshme”, përfundoi avokati. /albeu.com/


Shtuar 27.03.2021 17:46