Mourinho shpjegon momentin kur e evoluoi Ronaldon në një numër nëntë të shkëlqyer, pjesa tjetër flet vetëm për rekorde (VIDEO)

Cristiano Ronaldo ka kaluar nga një sulmues anësor në një numër nëntë gjatë karrierës së tij, dhe Jose Mourinho ka shpjeguar pse ai bëri ndryshimin në një finale të Copa del Rey.

Ronaldo shpërtheu në skenë në Sporting dhe Manchester United si një lojtar krahu, duke dribluar mbrojtës të kundërshtarëve me ritëm dhe aftësi dhe duke i mundur ata herë pas here.

Përfundimisht sulmuesi i Juventusit evoluoi në një sulmues më qendror dhe u bë edhe më vdekjeprurës para portës, gjë që e ka çuar atë në prag të thyerjes së rekordit për golat ndërkombëtarë.

Përderisa pesë herë fituesi i Topit të Artë duke luajtur si një numër nëntë na duket mjaft i qartë tani, Mourinhos iu desh një goditje gjeniale për ta bërë atë.

‘Special One’ befasoi shumë duke përmendur Ronaldon në pozicionin numër nëntë në finalen e Copa del Rey në vitin 2011, pavarësisht se në stol ishin Karim Benzema, Gonzalo Higuain dhe Emmanuel Adebayor.

Ai dha rezultat, me yllin e Portugalisë që shënoi golin e vetëm të lojës në kohën shtesë, dhe Mourinho zbuloi saktësisht pse e bëri atë, në ‘The Playbook’, një dokumentar i Netflix.

“Hera e parë që Ronaldo luajti në pozicionin e një numri nëntë ishte në finalen e Kupës kundër Barcelonës”, ka thënë fillimisht Ronaldo.

Shtuar 20.06.2021 11:27