Vrau mizorisht 20-vjeçaren dhe vari qenin, avokati: Babis është rëndë, pyet për vajzën

Avokati i pilotit 32-vjeçar që vrau bashkëshorten e tij, Vassilis Spyrou ka deklaruar se autori i krimit ka kërkuar falje dhe tashmë është i interesuar për fëmijën e tij. Në një lidhje televizive sot në mëngjes, avokati i vrasësit tha se autori nuk është në gjendje të mirë psikologjike.

“Shqetësimi i tij ka të bëjë me të ardhmen e fëmijës, sepse ai ka dëgjuar gjëra të ndryshme, se fëmija do të shkojë në një familje kujdestare, se do ta humbasë atë nga jeta e tij,” tha avokati i pilotit.

I pyetur nëse autori i ka kërkuar atij diçka, avokati Spyrou tha se e vetmja kërkesë e klientit të tij ishte që të kujdesej për fatin e fëmijës së tij. Ai shtoi se të dyja familjet duan të marrin kujdestarinë dhe të rrisin fëmijën e mitur.

Avokati shtoi në fund se kemi të bëjmë me një krim i cili tashmë është rrëfyer nga autori, i cili e ka kuptuar dëmin dhe do të dënohet për atë që ka bërë. Ai nuk është përpjekur të justifikojë veprimet e tij dhe ka kërkuar falje.

Protothema shkruan se avokati tjetër i pilotit 32-vjeçar, Alexandros Papaioannidis , kërkoi falje në emër të klientit të tij për vrasjen e Caroline 20-vjeçare në Glyka Nera .

Duke folur për OPEN,  Papaioannidis këmbënguli se vrasja e 20-vjeçarit nuk ishte para-planifikuar , duke theksuar:”Askush nuk e di pse e bëri atë”. Ai përsëriti se nuk kishte asnjë motiv për këtë akt të neveritshëm, madje as përfshirjen e një personi të tretë .

“Ai shprehu dashurinë e tij për familjen Caroline dhe faljen e tij” , tha Z. Papaioannidis.

Babis u arrestua tre ditë më parë, më shumë se një muaj pasi mbyti të shoqen dhe u mundua ta fshihte krimin, duke sajuar një grabitje. Piloti vrau të shoqen pasi kjo e fundit i kishte kërkuar divorcin. Ai rrëfeu një histori të sajuar ku përfshiu dhe shqiptarët, por vetëm dy ditë më parë u zbulua se personi që qëndronte pas krimit të rëndë ishte vetë 32-vjeçari.

 

Shtuar 20.06.2021 11:15