Messi mbush 35 vjeç: si ka ndryshuar fiziku i tij mes sportit, dietës dhe lojërave me fëmijët

Përshtati në shqip Albeu Sport

Një nga talentet më të jashtëzakonshëm në historinë e futbollit po feston sot ditëlindjen me familjen dhe miqtë. Përveç këmbëve të tij magjike, zbulojmë se si me kalimin e viteve ai ka ndryshuar trupin, zakonet dhe mënyrën e jetesës.

Ditëlindja e kampionit

Leo Messi

35 vjet më parë, në Rosario lindi një nga yjet më të ndritur në historinë e futbollit: Lionel Messi. Kampioni argjentinas, dikur i Barcelonës dhe tani i PSG-së, ndodhet në Ibiza me gruan, tre fëmijët dhe të pandashmin Cesc Fabregas. Pushon, argëtohet, por edhe stërvitet. Një pasion, ai për fitnesin, i cili me kalimin e kohës është rritur pasi Messi në fillimet e karrierës nuk i pëlqente të kalonte aq shumë kohë në palestër. Më pas gjërat ndryshuan.

Dje dhe sot

Leo Messi

Në fillim të karrierës, Messi nuk kishte tatuazhe (sot i ka në krahë dhe në këmbë: një top futbolli dhe emrat e tre fëmijëve të tij bien në sy) dhe gjithmonë kishte një fizik të dobët, por sigurisht më pak të përcaktuar se sot. Ai filloi të stërvitet më shumë në palestër në 6-7 vitet e fundit, kur u afrua të 30-at, kur kuptoi se me kalimin e kohës, talenti i tij i pafund nuk mund të mjaftonte më. Dhe ai e bëri atë. Si? Duke favorizuar gjithmonë pjesën e sipërme të trupit, asnjëherë këmbët, për të mos humbur shpejtësinë me topin mes këmbëve.

Stërvitje me Antonelën

Leo Messi, Antonela Roccuzzo

Në këtë kuptim, pasioni i gruas së tij Antonela Roccuzzo për fitnesin është gjithashtu themelor. Të dy kanë një jetë bashkë, janë rritur pranë njëri-tjetrit dhe për këtë është normale që të stërviten bashkë, qoftë në palestrën e shtëpisë apo në një resort. Antonela i pëlqen të shkojë në palestër, të ngre pesha dhe të luajë tenis, Leo e shoqëron kur mundet dhe kënaqet duke punuar me gruan e tij.

Në lëvizje me fëmijët

Vendos fëmijët
Nuk ka ditë që Messi apo gruaja e tij të mos postojnë foto të kampionit argjentinas duke luajtur me fëmijët e tij. Futbolli, mbi të gjitha, por edhe basketbolli, tenisi apo videolojërat: Leo është një baba mjaft prezent me djemtë e tij Thiago (10 vjeç), Mateo (7) dhe Ciro (4). Vetëkuptohet që pasioni i të gjithë meshkujve të shtëpisë është futbolli.

Dietë? Po, por jo shumë…

Leo Messi

Në tavolinë, pasioni i Messit është asado. Por që kur dietologu italian Giuliano Poser ka hyrë në jetën e tij, herë më shpesh e herë më pak, Leo ka revolucionarizuar dietën e tij. Pak mish i kuq, po për pesë ushqimet kryesore: ujë, vaj ulliri, drithëra, fruta të freskëta dhe perime të freskëta. Po edhe për arrat dhe një sasi të reduktuar sheqeri, por jo vetëm. Për disa vite, Messi dhe familja e tij kanë futur një dietë pothuajse vegane në dietën e tyre dhe kjo i ka ndihmuar ata të jetojnë më mirë edhe nëse herë pas here të gjithëve u pëlqen një kotele milaneze. /albeu.com/