Lewandowski barazon rekordin e CR7 me fitoren e djeshme

Robert Lewandowski theu një tjetër rekord të vjetër nga lojtari i Bayern Munichut, Gerd Müller, të premten.

Ylli polak shënoi golin e tij të 43-të të Bundesligës të vitit për të shënuar fitoren 4-0 të Bayernit ndaj Wolfsburgut dhe eklipson pikën e mëparshme më të mirë për golat në një vit kalendarik të vendosur në 1972 nga “Der Bomber”.

Lewandowski shënoi golin e tij të 69-të në vitin kalendarik 2021, duke barazuar rekordin e Cristiano Ronaldos të vendosur në 2013. Messi mban rekordin e përgjithshëm prej 91 golave ​​të vendosur në 2012.

Lewandowski, i cili theu rekordin e vjetër të Müller-it për golat në një sezon duke shënuar të 41-in e tij majin e kaluar në minutën e fundit të një fitoreje 5-2 ndaj Augsburgut, përsëri e la vonë për të shënuar të premten. Ai goditi krosin e Jamal Musialës në mënyrë akrobatike për të rrëmbyer rekordin në minutën e 87-të.

Ylli polak kishte shënuar tashmë 18 herë në ligë këtë sezon, një më shumë se i gjithë ekipi i Wolfsburg. h.ll/albeu.com

 


Shtuar 18.12.2021 08:37