Konflikti mes PSG-së dhe ambientalistëve vazhdon: Greenpeace mbajti një protestë duke sjellë një jaht me rërë për Galtier dhe Mbappe

Një foto e pamenduar, jo shakaja më e mirë, dhe ambientalistët vazhdojnë të zemërohen në Francë.

Një shoqatë mjedisore organizoi një demonstratë para një rrethimi parizian për të protestuar kundër sjelljes së Mbappe dhe deklaratave të trajnerit parizian, të cilat u konsideruan shumë ironike në lidhje me luftën kundër ndryshimeve klimatike, shkruan albeu.com.

Greenpeace mblodhi një grup aktivistësh për t’i “ofruar” një jaht me rërë trajnerit parizian pas komenteve të tij të diskutueshme një ditë më parë. Fjalët e Christoph për udhëtimet e radhës të klubit në “jahte rëre” padyshim u bënë katalizator për aksionin.

“Ne sollëm një jaht me rërë pak minuta para fillimit të ndeshjes së PSG kundër Juventusit për të sfiduar Christophe Galtier dhe Kylian Mbappe për t’u thënë atyre: “Edhe ju luani një rol në këtë krizë klimatike,”pranon pariziani Jean-Francois Julliard, Drejtor Menaxhues. e Greenpeace France.

“Në vend që të tallni një çështje serioze gjatë një konference për shtyp, duhet të jepni një shembull dhe të na shpjegoni se si PSG mund të kontribuojë në përpjekjet për ndryshimin e klimës”, shton aktivisti mjedisor. “Këta njerëz kanë ndikim të rëndësishëm në mbarë botën, nuk ka asnjë arsye që Kylian Mbappe të tallet me krizën klimatike siç bëri, ne do të preferonim që ai të luante rolin e një ambasadori.”

L'Action de Greenpeace aux abords du Parc des Princes (Foto LP / Fred Dugit)

“Ne nuk presim një falje, por presim që ata të kthehen në këndvështrimin e tyre, të thonë se u vjen keq për qëndrimin e tyre, se janë të vetëdijshëm për krizën klimatike dhe se do të bëjnë përpjekje për të marrë pjesë në luftën kundër kësaj krize”, përfundon ai.

Atmosfera gjatë këtij eventi ishte mjaft e qetë, tifozët parisien janë argëtuar më së shumti nga prania e një jahti me rërë pranë stadiumit. /albeu.com/

 

 

Shtuar 7.09.2022 11:08