Klubet e Evropës të gjitha kundër propozimit të FIFA-s për të mbajtur Botërorin çdo dy vjet

Propozimet e FIFA-s për të riformuar kalendarin ndërkombëtar janë refuzuar të gjitha nga Ligat Evropiane, të cilat përfshijnë Premier League, EFL dhe SPFL në mesin e anëtarëve të saj.

Një konsultim mbi futbollin e ekipit kombëtar të meshkujve i udhëhequr nga ish-menaxheri i Arsenalit, Arsene Wenger, tani shefi i zhvillimit të futbollit global të FIFA-s, po propozon një turne të madh ndërkombëtar çdo qershor, më të gjata por më pak pushime ndërkombëtare gjatë sezonit dhe periudha të detyrueshme pushimi të lojtarëve.

Drejtori menaxhues i Ligave Evropiane, Jacco Swart tha se propozimet krijuan një “ndryshim të rëndë” në ekuilibrin midis futbollit të klubeve dhe ekipeve kombëtare në aspektin sportiv dhe në vlerën ekonomike.

Ai hodhi poshtë plotësisht çdo ndryshim në frekuencën e Kupës së Botës ose finaleve kontinentale si Euro, dhe tha se periudhat e pushimit duhet të përcaktohen në nivel vendas.

Swart tha gjithashtu se duhet të ketë “ndryshime sa më të kufizuara që të jetë e mundur” në pushimet ndërkombëtare brenda sezonit.

Përfaqësuesit e ligave ia shprehën pikëpamjet e tyre drejtpërdrejt Wengerit në një telefonatë të enjten, ndërsa FIFA është konsultuar edhe me trajnerët e kombëtareve këtë javë.

Kundërshtimi i ripërtërirë nga ligat evropiane vjen në një javë ku perspektiva që Kupat e Botës dyvjeçare të bëheshin realitet dukej se po zbehej.

Pritej që shoqatat anëtare të votonin mbi planet në një Kongres të jashtëzakonshëm të FIFA-s përpara fundit të vitit. FIFA në vend të kësaj ka thirrur një samit global për 20 dhjetor, ku shpreson të paraqesë një “konsensus” mbi kalendarin, por me gjasë pa asnjë votim.

Arritja e një konsensusi në dy muaj duket ambicioze, me presidentin e FIFA-s, Gianni Infantino që e përshkroi veten si një arbitër në mes të një “trazirash” në një konferencë për shtyp të mërkurën dhe u bëri thirrje të gjithë të përfshirëve të jenë “të qetë dhe racional”.

Infantino pranoi se “gjithçka është e hapur” për sa i përket asaj se si mund të duket ky pozicion konsensusi.

Agjencia e lajmeve PA e kupton një takim midis presidentit të UEFA -s Aleksander Ceferin, kryetarit të Shoqatës Evropiane të Klubeve, Nasser Al Khelaifi dhe presidentit të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar Thomas Bach u mbajt të premten.

Organizatat e tyre kanë shprehur të gjitha shqetësimet për planet e FIFA-s.


Shtuar 22.10.2021 18:58