Ja si do të duket Evertoni nëse Rooney bëhet trajner i klubit (FOTO LAJM)

Wayne Rooney mund të bëhet bosi i klubit të tij të fëmijërisë nëse Everton heq nga detyra trajnerin Rafa Benitez.

Dhe forma e dobët e Evertonit mund të bënte që Benitez të shkarkohej dhe Rooney t’i jepte detyrën e tij të parë drejtuese.

Benitez shpenzoi nën 2 milionë funte në verë, duke sjellë Demarai Grey, Andros Townsend, Asmir Begovic, Andy Lonergan dhe Solomon Rondon. Gray dhe Townsend, në veçanti, kanë ofruar një kthim të mirë për paratë.

Nëse Rooney zëvendëson Benitezin, ai mund të kërkojë të bëj pazar te Derbi dhe ish-klubi i tij Manchester United në janar për të ndryshuar sezonin e Evertonit. United ka një numër yjesh të veçantë që mund të bëjnë një punë për Toffees. Jesse Lingard, Phil Jones dhe Donny van de Beek të gjithë kanë parë kohë të kufizuar të lojës këtë sezon. Treshja ka kaluar vetëm 628 minuta mes tyre në të gjitha garat.

Lingard dëshmoi vlerën e tij në West Ham sezonin e kaluar duke shënuar nëntë gola dhe duke marrë pesë asistime në një periudhë katër mujore. Nëse Everton nënshkruan me Lingardin, nëse ai mund të përsërisë formën që tregoi për Hammers, ai mund të ndihmojë të ngrejë Toffees në tabelë. Lingard mund të luajë në mesfushën e Evertonit ose në vijën e parë.

Van De Beek mund të formojë një mesfushë të frikshme treshe përkrah Allan dhe Abdoulaye Doucoure. Dhe Phil Jones mund të kthejë disa shfaqje guximtare në vijën e pasme. Everton gjithashtu mund të blejë Brandon Williams, i cili po kalon një periudhë të pasuksesshme huazimi në luftëtarët e ligës, Norwich.

Rooney gjithashtu mund të kërkojë të sjellë lojtarin kryesor të Derbit, Tom Lawrence, i cili ashtu si Lingard mund të luajë në treshen e parë. /h.ll/albeu.com

 


Shtuar 16.12.2021 09:45