“I kisha shënuar gjithmonë, nuk do e ndërprisja serinë“, Uzuni tregon moton fituese

Myrto Uzuni ka nisur sezonin përgatitor me skuadrën e Ferencvaroshit, ku ka rritur edhe të shënojë një gol mjaft të bukur me kokë kundër Ludogorec. Sulmuesi shqiptar ka shkëlqyer sezonin e shkuar dhe të njëjtën gjë kërkon edhe nga sezoni i ri, madje duke tejkaluar veten. Talenti beratas ka dhënë një intervistë për faqen zyrtare të klubit, ku flet më gjatë rreth mentalitetit të tij fitues dhe zbulon moton që e shoqëron në çdo ditë.

Ne biseduam disa ditë më parë, dhe pastaj ju thatë se do të merrni detyra të ndryshme trajnimi nga stafi profesional së shpejti. Çfarë dini për këtë?

“Unë punoj shumë dhe shumë fort në stërvitje, shpesh bëj punë shtesë si para ashtu edhe pas stërvitjeve, kështu që tani kam më shumë theks në rigjenerimin, kështu që do të kem një lloj detyrash të ndryshme. Qëllimi im është të jem sa më i fortë dhe në formën më të mirë të mundshme në fushë në mënyrë që të ndihmoj bashkëlojtarët e mi dhe ta drejtojmë klubin drejt suksesit së bashku. Unë dua të bëhem në formë shumë më të mirë se sa isha sezonin e kaluar”.

Ju keni thënë vazhdimisht se Kristiano Ronaldo është modeli juaj. Në stërvitje, është e qartë që ju punoni pothuajse saktësisht në të njëjtën mënyrë si ai, ju stërviteni me të njëjtën etikë pune, të njëjtin mentalitet si ai, madje disa nga gjestet tuaja janë të ngjashme me të tijat.

“Po, Kristiano është një model i madh për mua. Vullneti i tij, maksimalizmi i tij, fakti që ai nuk njeh të pamundurën, më motivon gjithashtu. Shembulli i Ronaldos tregon në mënyrë të përsosur se me vullnetin e duhur, qëndrimin e duhur, ne mund të arrijmë gjëra të mëdha në futboll. Ai është një nga, në mos jo lojtari më i mirë në botë, dhe i ndërtoi të gjitha në një mënyrë që është e panjohur për të pamundurën, dhe as unë nuk e di. Si futbollist, është e natyrshme që të gjithë duan të përmirësohen, por ai e ka ngritur këtë në një nivel shumë më të lartë, të cilin gjithashtu përpiqem ta marr në punën time stërvitore për të qenë më i mirë. Siç thashë, unë bëj punë shtesë si para dhe pas stërvitjeve, shpesh e filloj mëngjesin në palestër, por mendoj se kjo është ajo që i duhet një lojtari të jetë i suksesshëm. Unë vendosa gjithë energjinë time në këtë, jo vetëm për veten time, por duke bërë këtë do të doja të falënderoja klubin për besimin që më dhanë. Duhet të jemi të vetëdijshëm se është e vështirë të jemi si Kristiano, por mund të përpiqemi të zhvillohemi me një zell të ngjashëm dhe punë të përulur. Motoja ime është që unë duhet të jem gjithmonë më i mirë se forma që tregova dje”.

Ne kemi kaluar dy ndeshjet e para përgatitore të para-sezonit, dhe të dy i kemi marrë me sukses. Si i patë dy takimet nga brenda?

“Ne kemi luajtur me dy kundërshtarë shumë të fortë, shumë të fortë që përfaqësojnë një nivel të lartë jo vetëm në ligën e vendit të tyre, por edhe në nivelin evropian. Ata ishin duke luftuar takime, ne duhet të luftonim seriozisht për çdo top, por në përgjithësi jam i lumtur pasi fituam të dy takimet. Ne kemi treguar se jemi të aftë për performancë shtesë edhe me një kornizë paksa të përmbysur, këta ishin testues të mirë të forcës për kualifikimet e ardhshme të Ligës së Kampionëve, por nuk duhet të nxirren përfundime serioze pasi ne jemi akoma vetëm në fillim të para- sezonit. Por jemi në rrugën e duhur”.

 Ju morët pjesën tuaj të humbjes 3-1 të Ludogorec me një goditje të mirë me kokë. Si do ta përshkruanit atë gjuajtje?

“Unë jam takuar me portierin e Ludogorec disa herë në ligën kroate dhe kam arritur të shënoj kundër tij çdo herë, kështu që isha i sigurt që nuk do ta ndërpres këtë seri në këtë takim. Pas takimit të djeshëm të ekipit, gjithashtu u thashë shokëve të mi të vëzhgojnë, unë do t’ju gjej sot. Isha aq i sigurt se gjithçka ishte në kokën time. Eldar Civic harkoi topin në mënyrë fantastike në mes, dhe unë arrita të bëhesha i shkëlqyeshëm dhe të vendosja forcë të mjaftueshme në atë goditje me kokë”.

A jemi pranë fundit të kampit trajnues në Grassau për të vlerësuar punën e bërë deri më tani?

“ Të gjithë ndihen shkëlqyeshëm, ka një atmosferë të shkëlqyer brenda ekipit. Kushtet janë të shkëlqyera, pamja është e mrekullueshme. Edhe pse jemi akoma në fillim të përgatitjeve, duhet të them se jemi në rrugën e duhur për të arritur sukses të madh edhe këtë vit”.

Ne kemi dëgjuar shumë herë nga ju që ju pëlqen të jeni këtu, e doni ekipin, e doni Ferencvároshin. Çfarë ju kap aq shumë në klub dhe në medium?

“Unë mund të theksoj tre gjëra. Së pari, filozofia e klubit, mentaliteti i njerëzve që punojnë këtu dhe qëndrimi i tyre ndaj futbollit është mjaft i mahnitshëm. Ndihem si një futbollist i vërtetë këtu. Të gjithë po punojnë për të nxjerrë më të mirën tek ju, si njerëzore ashtu edhe profesionale. Së dyti, tifozët. Është e mahnitshme sa të mrekullueshme e kemi bazën e tifozëve. Ata qëndrojnë pranë nesh nga minuta e parë deri në minutën e fundit, një plus i madh në çdo ndeshje të vetme. Gjëja e tretë e tillë është vetë qyteti. Budapesti është një nga qytetet më të bukura në botë. Ai më kapi në momentin kur erdha për herë të parë këtu”, ka deklaruar Myrto Uzuni. /Sport Ekspres/

 

Shtuar 24.06.2021 22:37