Higuain në zi, humb nënën nga sëmundja e rëndë

Nancy Zacarias, nëna e dy futbollistëve Gonzalo dhe Federico Higuain, ka ndërruar jetë pas luftës me kancerin që nga viti 2016 kur u operua.

Një familje e lidhur plotësisht me botën e futbollit, pasi burri i saj Jorge Higuain ishte një ish-mbrojtës qendror i River dhe Boca.

Ajo ishte nëna e vajzës së Santos Zacarías, mësuesit të madh argjentinas të boksit dhe motrës Claudio Zacarías, gjithashtu një futbolliste.

Edhe pse është çështje private, Higuain u detyrua ta bënte publike situatën duke ndikuar në paraqitjen e tij sportive:

“Unë ishte gati të ndaloja së luajturi kur e mësova sepse doja të isha me të”. “Unë mendoj se jeta e nënës sime shkoi përtej gjithçkaje dhe e vendosa atë në plan të parë absolut, nuk më interesonte asgjë. Dhe ishte ajo që më vonë më kërkoi të vazhdoja dhe unë ndoqa sinqerisht për të”.

“E dija që kjo do ta bënte të lumtur të luante futboll dhe se nuk do të bënte shumë që unë të largohesha. Ajo më kërkoi të lutem mos e bëj, për të vazhduar dhe deri më sot jam. E di që duke më parë mua duke luajtur e bën atë të lumtur , kështu që ju duhet të vazhdoni”, kishte deklaruar argjentinasi para disa viteve.

Sidoqoftë, media e njohur spanjolle ‘Marca’ ka bërë të ditur se nëna e lojtarit ka ndërruar jetë.


Shtuar 27.04.2021 11:35