Edhe pse Klopp është ende në Liverpool, po vazhdon të flitet për punën e tij të re – ka mbetur vetëm duhet ta pranojë

Jurgen Klopp do të drejtojë Liverpoolin deri në fund të sezonit dhe më pas do të largohet nga klubi ku mbërriti në vitin 2015 dhe i solli titullin e kampionit të Anglisë dhe Evropës.

Mediat gjermane po shkruajnë për planin e Federatës Gjermane të Futbollit, e cila do të përpiqet të bindë trajnerin e famshëm për të marrë në dorë kombëtaren.

Klopp u ul në vetëm tre stola në karrierën e tij. Ai e ktheu Mainzin nga divizioni i dytë në Bundesligë, me Borussia Dortmundin fitoi gjithçka në Gjermani dhe luajti në finalen e Ligës së Kampionëve dhe i solli tetë trofe Liverpoolit, ndër të cilët dy më të rëndësishmit.

Kapitulli i ri i karrierës së tij mund të lidhet me kombëtaren.

Mediat gjermane bëjnë me dije se pas Evropianit mund të ndodhë që të kërkohet një përzgjedhës i ri. Julian Nagelsmann është nën kontratë vetëm deri në fund të kësaj gara, dhe Klopp është një dëshirë e madhe e tifozëve. Ai është “ëndrra absolute e shumicës”, shkruan Die Welt.

Klopp la nevojë për pushim dhe do të mund ta bëjë këtë gjë deri në ndeshjen e parë të Gjermanisë në mars 2025 dhe më pas të përgatisë Gjermaninë për Botërorin e vitit të ardhshëm. /Telegrafi/


Shtuar 6.03.2024 17:31