Cilët janë yjet në Europë që mund të mbeten pa Botëror?

UEFA nis rrugën e saj për të filluar zgjidhjen e biletave të fundit për Kupën e Botës Katar 2022 dhe nën një format eliminimi që do të lërë më shumë se një lojtar të jashtëzakonshme nga eventi i madh i futbollit.

Cristiano Ronaldo (Portugali): Golashënuesi më i mirë ndërkombëtar i të gjitha kohërave, kampioni i Euro 2016, është fokusi kryesor i vëmendjes në fazën kualifikuese të UEFA-s.

Giorgio Chiellini (Itali): Eksperienca e tij në rreshtin e fundit i çoi Azzurra-t drejt fitimit të Euro 2020. Me 17 sezone në Juventus, mbrojtësi me përvojë është gati për Mancinin.

Goran Pandev (Maqedonia e Veriut): Në moshën 38-vjeçare, ish-lojtari i Interit po përballet me një mundësi të madhe për të udhëhequr skuadrën e tij në një Botëror.

Hakan Calhanoglu (Turqi): Numri aktual 10 i Interit ishte përgjegjës për t’u dhënë turqve mundësinë për të luftuar në Katar duke zbritur Norvegjinë e Erling Haaland në vendin e tretë.

Zlatan Ibrahimovic (Suedi): në moshën 40-vjeçare rikthimi në kombëtare i sulmuesit të Milanit kishte objektivin e qartë që të fillonte ta mbyllte karrierën me një pjesëmarrje të re në Botëror.

Patrik Schick (Republika Çeke): Ai është arma kryesore e shënuesve të çekëve dhe shifrat e tij e mbështesin atë me 20 gola në po aq ndeshje në sezonin e Bayer Leverkusen.

Gareth Bale (Uells): Në vitin 2013 ishte transferimi më i shtrenjtë në historinë e futbollit, nga Tottenham në Real Madrid, por pavarësisht paraqitjeve të tij të shkëlqyera në kryeqytetin spanjoll, ai kurrë nuk arriti t’i çojë uellsianet në një Botëror.

David Alaba (Austri): Mbrojtësi 29-vjeçar, i cili fitoi gjithçka në Bayern Munich, tani po përpiqet të rikthehet në nivelin e tij më të mirë në Real Madrid, ndërsa austriakët mbështeten në figurën e tij për t’u rikthyer në Kupën e Botës që nga Franca 1998.

Robert Lewandowski (Poloni): Ai është një nga sulmuesit më të mirë në botë. Ai kërkon të përsërisë praninë pas performancës deri në raundin e parë në Rusi.

Oleksandr Zinchenko (Ukrainë): Disa dëmtime e zbritën ritmin e tij te Manchester City, por vendosja e tij dhe goditja e mirë e tij vlerësohen mjaftueshëm për të bërë realitet ëndrrën për t’i vënë ukrainasit në Kupën e Botës.

Andrew Robertson (Skoci): Kapiteni skocez është një bastion i mbrojtjes së Jurgen Klopp në Liverpool dhe ka besim se ekipi i tij do të kthehet në një Kupë Bote pas 24 vitesh.  /albeu.com/

Shtuar 24.03.2022 19:17

Tags: ,