Atalanta kujton sesi Gjimshiti u kthye në makthin e Moratës dhe Lukakut (VIDEO)

Nëse flasim për mbrojtësin shqiptar që ka qenë ylli kryesor në sezonin që lamë pas duhet të ndalemi me patjetër te Berat Gjimshiti. Futbollisti kuqezi ishte protagonisti kryesor i një tjetër sezoni fantastik për Atalantën, që është kthyer në ekipin më të bukur të Serisë A me trajnerin Gasperini.

Klubi nga Bergamo ka kujtuar së fundmi dy ndërhyjet vendimtare që nuk do të harrohen lehtë të Berat Gjimshitit. E para është largimi me vlerën e një goli të shënuar, teksa u kthye në makthin e Moratës. Për të vazhduar edhe me mbylljen që i bëri Lukakut në dy kohë, me sulmuesin më të mirë të Serisë A që u ndal nga mbrojtësi shqiptar edhe pse ishte përpara tij. Sikur të mos mjaftonte kjo Gjimshiti kishte pozicionimin e saktë edhe për goditjen e Martinez që topi të ndalej në këmbët e tij.

Ndërkohë Atalanta e ka publikuar këtë video me emërtimin: “Ti nuk kalon dot”, ndërsa si informacione shtesë për sezonin e kaluar të Berat Gjimshitit shkruan: “I gjithë pranishëm në Evropë dhe lojtari i dytë i yni për topat e rikuperuar, sezoni 2020-2021 i Berat Djimsiti përsëri u dominua nga besueshmëria: 46 ndeshje të luajtura në të gjitha garat (33 në Serie A TIM, 8 në UEFA Champions League, 5 në Coppa Italia) , 1 gol i shënuar dhe 3 asistime të siguruara. Ai është i vetmi lojtar i yni që nuk ka humbur as edhe një minutë në Champions League: tetë nga tetë paraqitje në garën evropiane. Dhe ai është lojtari i tretë në skuadër për ndeshjet e luajtura, i dyti për minutat e përgjithshme”, shkruhet në raportimin e Atalantës. /Sport Ekspres/

Shtuar 22.06.2021 19:18