4 lojtarë të Barcelonës dhe 2 të Real Madridit kandidatë për formacionin e viti nga FIFA

FIFPRO, sindikata globale e lojtarëve dhe FIFA kanë shpallur lojtarët me më shumë vota për FIFA FIFPRO World 11 Men’s 2021, pas votave të marra nga lojtarë profesionistë nga e gjithë bota.

Barça është klubi spanjoll më i përfaqësuar me Sergio Busquets, Dani Alves, Frenkie de Jong dhe Jordi Alba. Leo Messi tashmë është listuar si lojtar i PSG-së. Real Madrid ka David Alaba dhe Karim Benzema dhe nuk ka asnjë nga Atlético de Madrid.

Të hënën, më 17 janar, FIFA dhe FIFPro do të shpallin 11 më të votuarit.

23 lojtarët e “World 11 Men” janë:

Portierë

Alisson Becker (Brazil / Liverpool FC)

Gianluigi Donnarumma (Itali / AC Milan / Paris Saint-Germain)

Edouard Mendy (Senegal / Chelsea FC)

Mbrojtës

David Alaba (Austri / FC Bayern Munich / Real Madrid CF)

Jordi Alba (Spanjë / FC Barcelona)

Trent Alexander-Arnold (Angli / Liverpool FC)

Dani Alves (Brazil / Sao Paulo FC / FC Barcelona)

Leonardo Bonucci (Itali / Juventus FC)

Ruben Dias (Portugali / Manchester City FC)

Mesfushorë

Sergio Busquets (Spanjë / FC Barcelona)

Kevin De Bruyne (Belgjikë / Manchester City FC)

Bruno Fernandes (Portugali / Manchester United FC)

Frenkie de Jong (Holandë / FC Barcelona)

Jorginho (Itali / Chelsea FC)

N’Golo Kanté (Francë / Chelsea FC)

Sulmues

Karim Benzema (Francë / Real Madrid CF)

Cristiano Ronaldo (Portugali / Juventus FC / Manchester United FC)

Erling Haaland (Norvegji / BV Borussia 09 Dortmund)

Robert Lewandowski (Poloni / FC Bayern Munich)

Romelu Lukaku (Belgjikë / FC Inter Milan / Chelsea FC)

Kylian Mbappé (Francë / Paris Saint-Germain)

Lionel Messi (Argjentinë / FC Barcelona / Paris Saint-Germain)

Neymar (Brazil / Paris Saint-Germain) /albeu.com

 

 


Shtuar 14.12.2021 15:36