Ushqimet në kuzhinën tuaj që luftojnë gripin e momentit

Nëse dëshironi ta kaloni këtë dimër pa u kapur nga ftohja/gripi, duhet të keni një strategji: Lani duart shpesh, flini mjaftueshëm dhe u thoni njerëzve të dashur që i doni, por mos dilni me ta për aq kohë sa ata kanë simptomat e para të ftohjes. Lajmi i mirë është se receta më e shijshme e mjekut për një sistem të fortë imunitar dhe një shërim të shpejtë është tashmë në kuzhinën tuaj. Ngrënia e ushqimit do të bëhet miku juaj më i mirë në këtë kohë të vitit.

Hudhra
Ajo vepron si një antibiotik i fuqishëm që madje është krahasuar me penicilinën, sepse të dyja veprojnë për të vrarë bakteret në të njëjtën mënyrë. Mund të mos jetë ushqimi më i mirë që mund të hani, por ndoshta duhet të zgjidhni: imunitet të fortë apo jetë sociale.

Portokallet

Përmbajtja e lartë e vitaminës C i bën ata një nga ushqimet më të mira për ju që dëshironi të forconi sistemin tuaj imunitar. A mund të ofrojmë një tortë portokalli të bërë vetë?

Uji

Po ne e dimë teknikisht nuk është ushqim. Por ne do të shfrytëzojmë çdo mundësi për të theksuar vazhdimisht përfitimet e hidratimit të mirë të trupit. Duan apo jo, 8 gota ujë në ditë kontribuojnë në funksionimin e duhur të trupit dhe në këtë mënyrë e mbrojnë atë nga sëmundjet.

Brokoli

Një vakt brokoli përmban më shumë vitaminë C se një portokall i plotë. Dëgjo dhe shiko tani! Të mos e themi më: Vitamina C është aleati juaj më besnik këtë sezon, ndaj hani brokolin tuaj dhe mos e mendoni shumë!

Boronicat

Ato veprojnë si antioksidantë të fuqishëm dhe konsiderohen veçanërisht efektive në luftimin e ftohjes së zakonshme. Shtojini në tërshërë, hani si meze të lehtë ose bëni një smoothie të shijshme vjollce.

Çaji jeshil

Padyshim çaji më i shëndetshëm dhe më i dobishëm nga të gjithë çajrat, çaji jeshil është jashtëzakonisht i pasur me antioksidantë dhe për këtë arsye mendohet se forcon sistemin imunitar. Gjithçka që ju nevojitet kur mendoni se mund të filloni të sëmureni.

Vaji i ullirit

Sipas një studimi të vitit 2007 nga British Journal of Nutrition, vaji i ullirit mund të veprojë si një agjent anti-inflamator në trup, që do të thotë se ndihmon sistemin imunitar të luftojë infeksionet. Në fund të fundit, duhet të kemi një vaj për sallatën tonë?


Shtuar 8.01.2022 11:15