Shëroni djegiet shpejt: 3 gjëra që duhet të bëni nëse digjeni në diell dhe çfarë të mos bëni

Për të pasur një çehre të bukur me çokollatë, duhet të bëni banja dielli. Megjithatë, ekspozimi shumë i gjatë në diell mund të ketë pasoja të shumta, dhe djegiet janë ndoshta më të zakonshmet.

Përveç kësaj, dhimbja, djegia dhe kruajtja që vijnë më pas e vështirësojnë funksionimin e përditshëm, ndaj më së miri do të ishte që të merren të gjitha masat për ta parandaluar atë.

Nëse ju ka ndodhur që keni harruar të aplikoni krem ​​kundër diellit, pra jeni djegur, tani nuk ka më kthim dhe gjithçka që duhet të bëni është ta rregulloni problemin.

Sipas Shërbimit Kombëtar të Shëndetit Britanik, ka metoda efektive në shtëpi që mund të aplikoni.

Për më tepër, ka gjëra që shumë i bëjnë dhe e kanë gabim, sepse mund ta bëjnë situatën edhe më të vështirë, shkruan albeu.com.

1. Mbulohu – sapo të vëreni skuqje në lëkurë, dilni nga dielli ose vishni diçka që situata të mos përkeqësohet. Derisa lëkura të rikuperohet plotësisht, do të ishte mirë të mos ekspozoheni në diell.

2. Ftohu – një  peshqir i lagur , një dush i ftohtë dhe një banjë e vakët do të ndihmojnë lëkurën tuaj të dëmtuar të ftohet. Disa njerëz rekomandojnë kos, qumësht të thartë dhe produkte të tjera të ftohta, të bëra vetë për ftohjen e lëkurës.

3. Medikamentet – Mos anashkaloni ilaçet kundër dhimbjeve, të cilat mund t’i blini në çdo farmaci.

Sipas ekspertëve të institucionit të përmendur, janë të shpeshta edhe gabimet që njerëzit bëjnë kur përpiqen të largojnë dhimbjet dhe ndjenjat e vështira.

1. Nuk rekomandohet përdorimi i akullit për të ftohur lëkurën.
2. Nëse ju shfaqen flluska në lëkurë, mos i shponi ato.
3. Shmangni veshjet e ngushta që mund të irritojnë lëkurën tuaj.

Mbani në mend se të gjitha këto këshilla janë absolutisht në interesin tuaj më të mirë. Sa më shpejt ta zgjidhni problemin, aq më shpejt do të mund të shijoni sërish hijeshitë e diellit të verës. Megjithatë, herën tjetër do ta bëni më zgjuar.

Mos e ekspozoni veten në diell në pjesën më të nxehtë të ditës. Kur jeni në pushim, është mirë të uleni në hije dhe para çdo ekspozimi në diell, përdorni një krem ​​me faktor mbrojtës. /albeu.com/

Shtuar 30.06.2022 21:21