Ushqimet më të mira për të pasur një sistem imunitar të fortë

Për të qëndruar të shëndetshëm ju duhet të adaptoni zakone që forcojnë sistemin tuaj imunitar.

Kjo do të thotë të flini mirë, të menaxhoni stresin, të lani duart siç duhet dhe të hani mirë.

Më poshtë albeu.com do t’ju tregojë ushqimet që forcojnë systemin imunitar.

Agrumet dhe specat e kuq

Vitamina C është e njohur për rolin e saj në mbështetjen e sistemit imunitar. Ndërsa vitamina C nuk mund të parandalojë sëmundjen, është studiuar për të ndihmuar njerëzit me infeksione të frymëmarrjes.

Nuk është e qartë nëse kjo është pjesërisht një shkak ose pasojë, por kërkimet duket se mbështesin një qëllim të konsumimit të rreth 200 mg në ditë për të parandaluar infeksionet. Një portokall i mesëm siguron 70 mg, një grejpfrut përmban pothuajse 90 mg, dhe një spec i kuq 150 mg.

Farat e lulediellit dhe bajamet

Përveç vitaminës C, vitamina E gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në imunitet. Kjo vitaminë e tretshme në yndyrë rrit aktivitetin e qelizave të sistemit imunitar për të mbështetur aftësinë e trupit për të parandaluar pushtimin e baktereve dhe viruseve. Një e katërta filxhan fara luledielli siguron rreth gjysmën e lejimit të rekomanduar ditor për vitaminë E. E njëjta madhësi e bajameve siguron 45% të qëllimit ditor.

Patatet dhe karotat e ëmbla

Këto perime janë burimet kryesore të beta karotenit, një pararendës i vitaminës A. Ky ushqyes forcon sistemin imunitar, duke ndihmuar në prodhimin e qelizave të bardha të gjakut, të cilat luftojnë bakteret dhe viruset.

Arra dhe sardelet

Seleniumi i përmbajtur në këto ushqime është një antioksidant i fuqishëm, që do të thotë se ai vepron si një truprojë për të parandaluar infektimin e qelizave në mënyra që dëmtojnë ADN -në.

Fasulet dhe farat e kungullit

Zinku ndikon në aspekte të shumta të sistemit imunitar. Prodhimi i disa qelizave imune është i kufizuar kur marrja e zinkut është e ulët dhe zinku adekuat është vendimtar për zhvillimin dhe funksionimin normal të sistemit imunitar. Një filxhan fasule siguron më shumë se gjysmën e lejimit të rekomanduar ditor për zink, dhe një filxhan fara kungulli siguron 20%, informon albeu.com.

Kurkumi

Kurkumina, e cila është përgjegjëse për ngjyrën e gjallë të shafranit të Indisë, është një përbërës i fuqishëm anti-inflamator. Është treguar gjithashtu se rrit aktivitetin e qelizave imune dhe rrit përgjigjet e antitrupave.

Qershi të thata

Përmbajtja e lartë e antioksidantëve në qershitë e thata është e lidhur me një sistem të fortë imunitar, duke përfshirë rrezikun e zvogëluar të simptomave të traktit të sipërm respirator, raporton albeu.com. Qershitë gjithashtu na ndihmojnë të flemë mirë, për shkak të përmbajtjes së tyre natyrale të melatoninës, e cila është jetike. Hulumtimet tregojnë se njerëzit që nuk mund të flenë kanë më shumë gjasa të sëmuren më lehtë nga virusi.

Lëngu i shegës

Lëngu i shegës ndihmon imunitetin përmes aktivitetit antimikrobik dhe anti-inflamator. Flavonoidet në lëngun e shegës gjithashtu janë treguar se luftojnë viruset dhe zvogëlojnë simptomat e ftohjes me 40%.

Perime jeshile

Perimet jeshile sigurojnë antioksidantë anti-inflamatorë, si dhe ushqyes thelbësorë që ndihmojnë sistemin imunitar, duke përfshirë vitaminat A dhe C dhe acidin folik. Ato gjithashtu sigurojnë komponime bioaktive që lëshojnë një sinjal kimik që optimizon imunitetin e zorrëve./albeu.com

 


Shtuar 16.09.2021 15:44