Pesë arsye pse kafeja në mëngjes mund të jetë më e mirë sesa çaji

Kafeja dhe çaji janë dy nga pijet më të konsumuara në të gjithë botën. Megjithatë, njerëzit në mëngjes zgjedhin zakonisht një filxhan kafe në vend të çajit. Kjo zgjedhje që bëni mund të mos jetë aq e rastësishme sa mendoni.

“Bright Side” tregon arsyet pse kafeja mund të jetë një alternativë më e mirë në mëngjes së bashku me përfitimet e saj.

Kafeja do t’ju ​​ndihmojë të stërviteni më mirë.
Nëse ju pëlqen të zgjoheni dhe të bëni stërvitje në mëngjes, kafeja mund të jetë zgjedhja e duhur. Duke marrë parasysh faktin se kafeja ka një sasi më të madhe të kafeinës sesa çaji, ajo mund të përmirësojë performancën tuaj fizike dhe të zvogëlojë lodhjen nga ushtrimet.
Kafeja do t’ju ​​ndihmojë të përqendroheni.

Duhet të përqendroheni ndërsa studioni për një provim, apo po merrni pjesë në një aktivitet që kërkon fokus të madh? Në këtë rast, kafeja mund të jetë zgjedhja juaj! Për shkak se pija ka një sasi më të madhe të kafeinës, do t’ju ndihmojë të bëheni vigjilent dhe të kryeni aktivitete gjatë orëve të natës, për shembull. Kafeja gjithashtu do t’ju mbajë zgjuar.

Kafeja do t’ju japë një nxitje të menjëhershme.

Çaji është një pije që përmban kafeinë dhe L-teaninë. Teanina do t’ju ndihmojë të relaksoheni, pasi kafeina ndërvepron me receptorët e adenozinës në trurin tonë dhe zvogëlon ndjenjën e lodhjes.

Duke marrë parasysh që përqendrimet më të larta të kafeinës në gjak mund të shfaqen vetëm 15 minuta pasi ta keni pirë, bëhet e qartë pse kafeja është e vetmja pije që jep energji të menjëhershme.

Kafeja mund t’ju ​​ndihmojë në humbjen e peshës.

Ka studime që sugjerojnë se konsumi i kafesë është i lidhur me nivele më të ulëta të yndyrës, veçanërisht tek burrat. Studimet e kryera mbi kafshët gjithashtu treguan të njëjtin rezultat. Një studim tjetër interesant tregon se acidi klorogjenik është një substancë e fuqishme për zvogëlimin e peshës trupore, duke konfirmuar kështu që kafeja është një zgjedhje interesante për ata që mund të kërkojnë një trup më të dobët.

Kafeja mund të ulë mundësinë e shfaqjes së diabetit.

Një studim tregoi se kafeina ul mundësinë e shfaqjes së diabetit. Vetëm 3 filxhanë kafe në ditë do të çojnë në një ulje të rrezikut prej 42% të sëmundjes, e cila është mjaft interesante. Në një studim tjetër, kafeja tregoi një ndikim në uljen e shanseve të shfaqjes së diabetit tip II.

Ndiheni konfuzë?

Nëse jeni adhurues i çajit, mund të mendoni të shtoni ca kafe në rutinën tuaj ditore. Çaji ka përfitime të shumta gjithashtu!


Shtuar 20.03.2021 23:06